REKLAMA

Trwa spotkanie prezydium Sejmu z delegacją Komisji Weneckiej

  • Autor: PAP/JS
  • 08 lutego 2016 16:35
Trwa spotkanie prezydium Sejmu z delegacją Komisji Weneckiej Prezydium Sejmu rozmawia z delegacją Komisji Weneckiej (fot. Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl)

W poniedziałek (8 lutego) po godz. 15.30 rozpoczęło się spotkanie prezydium Sejmu z marszałkiem Markiem Kuchcińskim (PiS) na czele z delegacją Komisji Weneckiej, która ma przygotować opinię ws. nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Wcześniej delegacja Komisji Weneckiej spotkała się z prezydium Senatu.

Komisja Wenecka (Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo) jest organem doradczym Rady Europy. O opinię ws. nowelizacji ustawy o TK - którą Sejm uchwalił 22 grudnia - zwrócił się do Komisji m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski.

Projekt nowelizacji złożyli w Sejmie 15 grudnia posłowie PiS, 22 grudnia nowelizację uchwalił Sejm, 24 grudnia Senat nie wprowadził do niej poprawek. Prezydent podpisał nowelizację 28 grudnia, tego dnia została ona opublikowana i weszła w życie.

Nowelizacja stanowi, że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (zgodnie z poprzednimi przepisami pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak do tej pory - zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Wniosek do Komisji szef MSZ uzasadniał przekonaniem, iż "Trybunał Konstytucyjny jest jednym z ważnych elementów ładu instytucjonalnego Rzeczpospolitej i należy jak najszybciej zakończyć narosłe wokół niego kontrowersje".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA