REKLAMA

Trwa walka o miejsce Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

  • Autor: GP
  • 21 listopada 2016 13:30
Trwa walka o miejsce Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Minister Witold Waszczykowski spotkał się w piątek (18 listopada) w MSZ z ambasadorami akredytowanymi przy RP.
• Celem spotkania było zabieganie przez polską dyplomację o poparcie kandydatury Warszawy do Rady Bezpieczeństwa ONZ. 
• Kampania na rzecz Polski w Radzie Bezpieczeństwa trwa już ponad rok.

W piątek (18 listopada) szef MSZ, Witold Waszczykowski spotkał się w Warszawie z szefami misji akredytowanych w Polsce w celu promowania kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych na kadencję 2018-2019.

Ostatnim kluczowym elementem proporcji polskiej kandydatury do tego prestiżowego ciała był szczyt Europa - Ameryka Łacińska. O poparcie Afryki w zeszłym tygodniu minister Waszczykowski także zabiega, temu służyło spotkanie z przedstawicielami RPA.

Polska chce być członkiem rady w latach 2018-2019.

- Członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych nie jest dla nas celem samym w sobie. Jeśli Polska zostanie wybrana, dwuletnie niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa wykorzystamy jako instrument służący wzmocnieniu wkładu Polski w utrzymanie pokoju na świecie i poprawę bezpieczeństwa międzynarodowego – powiedział minister Witold Waszczykowski w swoim wystąpieniu, którym powitał w MSZ zaproszonych dyplomatów.

- Kampania na rzecz niestałego członkostwa Polski została oficjalnie zainaugurowana przez prezydenta Andrzeja Dudę i ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego 16 września 2016 r. Jak podkreślono podczas inauguracji kampanii, której hasłem jest „Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowanie” - informowało w notce prasowej z wydarzenia, kończącego w piątek (18 listopada) MSZ.

Rada Bezpieczeństwa ONZ jest kluczowym ciałem organizacji, w którym zapadają najbardziej kluczowe decyzje dotyczące polityki międzynarodowej. Jest umocowana w Karcie Narodów Zjednoczonych, dokumencie podpisanym w 1945 roku.

Radę stanowi pięć państw - członków stałych: Chińska Republika Ludowa, Francja, Rosja, Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania. Ich głos jest decydujący i dysponenda prawem weta. Ich obecność w radzie jest pochodną podziału sił po II Wojnie Światowej.

Pozostałe kraje ulegają rotacji co dwa lata.

Ambasadorzy w MSZ, źródło: msz.gov.p

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Kierownik robot elektrycz 2016-12-07 12:50:29
    Ciekawe czy dołączą raport NIK - Realizacja zadań przez organy nadzoru budowlanego, który został przesłany niedzy innymi do Biura Bezpieczeństwa Narodowego. No bo jak to możliwe żeby od 1966 roku około 2 milionów budynków mieszkalnych jednorodzinnych zostało wybudowanych w Polsce nielegalnie.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA