REKLAMA

Trwa walka z formułą "polskie obozy". Tym razem interwencja ambasady w Belgii

  • Autor: PAP/GP
  • 04 sierpnia 2017 12:05
Trwa walka z formułą "polskie obozy". Tym razem interwencja ambasady w Belgii Brama niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu, "przyozdobiona" napisem "Praca czyni wolnym". (fot.:flickr.com/CC BY 2.0)

Po interwencji ambasady RP w Brukseli belgijski dziennik "Het laatste Nieuws" zmienił błędne określenie "polski obóz" odnoszące się do Auschwitz na "obóz koncentracyjny Auschwitz w Polsce" - poinformowała w piątek (4 sierpnia) polska placówka dyplomatyczna.

Ambasada domagała się, by poprawione sformułowanie mówiło o Auschwitz jako o niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady.

Tekst zawierający niepoprawne określenie został zamieszczony na stronach internetowych niderlandzkojęzycznego dziennika pod koniec lipca. Artykuł dotyczył kradzieży eksponatu z Auschwitz. W reakcji na tę publikację list do redakcji wysłał ambasador Polski w Belgii Artur Orzechowski. Dziennik poprawił błędne sformułowanie - przekazała ambasada.

To już kolejny przypadek w ostatnich tygodniach, gdy ambasada RP w Belgii musiała podejmować działania, by w miejscowych mediach nie pojawiało się nieprawdziwe określenie "polski obóz".

Na początku lipca placówka dyplomatyczna interweniowała wobec francuskojęzycznego dziennika "Le Soir", który w tekście o Simone Veil, byłej szefowej Parlamentu Europejskiego i byłej więźniarce Auschwitz, również pisał o "polskim obozie". Po kilkukrotnych interwencjach ambasadora określenie zostało zmienione na "obóz nazistowski".

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne śledzą pojawiające się w zagranicznych mediach wypowiedzi o "polskich obozach zagłady" i interweniują. W pierwszych czterech miesiącach tego roku przeprowadzono ponad 40 interwencji - poinformowało polskie MSZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA