REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny apeluje do sejmu w sprawie swojego budżetu

  • Autor: PAP/GP
  • 21 stycznia 2016 12:19
Trybunał Konstytucyjny apeluje do sejmu w sprawie swojego budżetu Prezes TK prosi o refleksję nad zmianami zaproponowanymi w budżecie 2016. (fot. Senat RP/flickr.com/CC)

· Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński wystosował apel do kierownictwa sejmu.
· Pismo dotyczyło poprawek przyjętych przez sejmową komisję finansów, które dotyczą finansowania TK w budżecie na rok 2016.
· 15 stycznia komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę Krystyny Pawłowicz i Ryszarda Terleckiego, która wydatki TK zamrozi na poziomie roku 2015.

O spowodowanie zracjonalizowania zamiarów drastycznej redukcji wydatków Trybunału Konstytucyjnego zwrócił się do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i szefa sejmowej komisji finansów publicznych prezes TK Andrzej Rzepliński. Pismo opublikowano w czwartek na stronie TK.

W piśmie do marszałka Sejmu i szefa komisji finansów (a także do wiadomości szefów klubów parlamentarnych) Rzepliński wskazał, że niedawno komisja finansów przyjęła poprawkę, zgodnie z którą planowane w budżecie wydatki TK na 2016 r. zostałyby zmniejszone o 3,3 mln zł, tj. o 9,72 proc. Zaznaczył, że przyjęcie tej poprawki oznaczać będzie, iż tegoroczne wydatki TK wyniosą 98,08 proc. budżetu Trybunału na 2015 r. Później szczegółowo wylicza, jakie wydatki Trybunał musi ponieść w tym roku.

Przeczytaj o możliwych "transferach" między Po, a Nowoczesną.

- Zwracam się przeto do Pana Marszałka oraz do Pana Przewodniczącego (komisji finansów - red.) o rozważenie spowodowania racjonalizacji, a następnie weryfikacji zmian (drastycznego zmniejszenia) w planie wydatków Trybunału Konstytucyjnego (...), a w rezultacie doprowadzenie do tego, aby zmniejszenie naszych wydatków - co najmniej - nie dotyczyło kwoty 1,65 mln zł - napisał. Z pisma wynika, że kwota ta to wydatki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i waloryzację płac pracowników.

Zaznaczył przy tym, że w żadnej mierze nie podlegają dyskusji rola oraz uprawnienia parlamentu, w tym posłów i senatorów, do kształtowania i uchwalania ustawy budżetowej, ale zarazem odwołał się do konstytucyjnej zasady współdziałania władz publicznych i dodał, że widząc sprawę w tym kontekście, komisyjną propozycję obniżenia niezwykle trudno ocenić jako zrównoważoną i obiektywną.

- Proszę Pana Marszałka i Pana Przewodniczącego o uprzejmą refleksję, zarówno w wymiarze oceny konkretnych przesłanek, argumentów i kalkulacji budżetowych, jak również w szerszym kontekście ustrojowym - w myśl konstruktywnego współdziałania władz, a dzięki temu umożliwienie Trybunałowi Konstytucyjnego optymalnych warunków funkcjonowania - zakończył swój apel.

15 stycznia sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę posłów Krystyny PawłowiczRyszarda Terleckiego (oboje PiS), w myśl której wydatki TK zamrożono by na poziomie z ubiegłego roku. Zaoszczędzone tak pieniądze trafiłyby do sądów powszechnych. Planowane pierwotnie wydatki TK wynosiły 33,9 mln zł, co miało stanowić wzrost o 8,6 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. W budżecie sądów powszechnych zaplanowano wydatki w wysokości ponad 7 mld zł (o 5,7 mld zł wyższe niż w roku poprzednim) i dochody w wysokości 2,1 mld zł. Po raz pierwszy w wydatkach tej części znalazło się 200 mln zł na bezpłatną pomoc prawną.

- Z budżetu Trybunału wynika, że są to pieniądze przeznaczone głównie na wynagrodzenia i na zorganizowanie jubileuszu za 1 mln zł. W związku z tym proponujemy, żeby zamrozić budżet TK w wielkości z roku 2015 - mówiła Pawłowicz, uzasadniając swą poprawkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • pracowitość 2016-01-22 16:11:41
    zamrozić wydatki za lenistwo i labę , jaką urządza TK , do roboty , orzekać na wokandzie , tak jak w sądach w RP , codziennie winny być sprawy rozstrzygane , a nie tylko od święta - 4-6 spraw w miesiącu , to jest praca , za taką kasę , wstydźcie się tak wysoko kształceni prawnicy.
  • patriot 2016-01-21 13:05:35
    Zamrozić dopóki nie usunie się skorumpowanych POsędziówREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA