REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny, Dolniak: Nowoczesna zaskarży ustawę o TK

  • Autor: GP/PAP
  • 01 sierpnia 2016 14:20
Trybunał Konstytucyjny, Dolniak: Nowoczesna zaskarży ustawę o TK Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu z klubu Nowoczesnej w czasie przewodniczenia obradom Sejmu. (fot.:facebook.com/BDolniak)

● W poniedziałek (1 sierpnia) w Sejmie wicemarszałek izby Barbara Dolniak zapowiedziała, że Nowoczesna zaskarży ustawę o Trybunale Konstytucyjnym (TK).
● Ustawę przegłosował Sejm na ostatnim posiedzeniu w lipcu.
● Prezydent podpisał ją w weekend (31 lipca).
● Opozycja widzi w nowym prawie kolejną próbę paraliżu Trybunału.

W poniedziałek (1 sierpnia) w Sejmie wicemarszałek Barbara Dolniak z Nowoczesnej poinformowała, że klub parlamentarny partii zdecydował się zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego (TK) nową ustawę o Trybunale. Ustawę w weekend podpisał prezydent Andrzej Duda, mimo szerokiego apelu politycznych i prawniczych środowisk, które odradzały mu ten krok. Ustawa przeszła przez Sejm na ostatnim wakacyjnym posiedzeniu.

- Nowoczesna będzie składać wniosek o zbadanie zgodności nowej ustawy z Konstytucją - zaczynała polityk w czasie briefingu na korytarzu sejmowym.

Argumenty wobec ustawy są niezmienne w ustach opozycyjnych posłów. Po pierwsze widzą w ustawie próbę sparaliżowania działania TK. Więcej - Dolniak uważa, że ten cel PiS już osiągnęło.

- Orzeczenia TK, które są ogłaszane nie są publikowane. O to chodziło. Gdy bada się konstytucyjność ustaw i tak PiS będzie nie respektować wydanych a nieopublikowanych wyroków. Już to robi - mówiła Barbara Dolniak.

Zapytana o szczegóły, które w ustawie podpisanej przez prezydenta wzbudzają największe kontrowersje, mówiła:

- Ustawa zawiera szereg drobiazgów, które pozwalają paraliżować pracę Trybunału - dopowiadała poseł. Zwracając uwagę na zapisy dokładnie ograniczające możliwość publikacji wyroku z marca, który dotyczył grudniowej ustawy. Wyrok ten był kluczowym elementem sporu między TK, a rządem. Dalej Dolniak postulowała, że obecność ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego jest konieczna dla przeprowadzenia postępowania przed TK, co też niepokoi opozycję.

- To drobiazgi, które tworzą istotne niebezpieczeństwo - konstatowała.

Za jeden z najbardziej kuriozalnych przepisów nowej ustawy Dolniak uważa zapisy dotyczące wniosków, które już zostały złożone do TK. Boli ją, że to Sejm chce ustalać kolejność postępowania w Trybunale. Dalej poseł przypominała, że w nowej ustawie wszystkie wnioski, złożone od marca, mają być ponownie rozpatrywane.

Opozycja od momentu podpisania przez prezydenta ustawy krytykuje postawę Andrzeja Dudy. Mówi, że nie jest on "prezydentem wszystkich Polaków".

Według PiS zmiana przepisów jest formalnie całkowita, a ustawa będzie miała nowy kształt.

- Jednak w praktyce zmiana będzie łatwa do przyjęcia. Jej fundament stanowi przecież ustawa znana dobrze organom państwa, w tym TK, ponieważ na jej podstawie orzekał jeszcze kilka miesięcy temu - ocenili autorzy nowych rozwiązań.

O zawetowanie lub zaskarżenie przed podpisaniem ustawy apelował do prezydenta prezes TK Andrzej Rzepliński. Także Krajowa Rada Sądownictwa apelowała o zaskarżenie ustawy o TK. Apel o zawetowanie ustawy lub skierowanie jej przed podpisaniem do TK wystosowały cztery stowarzyszenia sędziowskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • adsenior 2016-08-02 07:25:59
    To już jakaś paranoja, sąd jakim jest TK, ma wydać wyrok we własnej sprawie, pomimo, iż konstytucja jasno określa, iż TK ma pracować, w oparciu o ustawę!! Najwyższa pora, wzorem np. Holandii, zlikwidować TK i wprowadzić konstytucyjny zakaz rozpatrywania przez sady, ustawa sejmowych. Jaki to podział władzy, gdy sąd ma nadrzędna władzę nad instytucjami powołanymi w wyborach powszechnych??REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA