REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny: Julia Przyłębska p.o. prezesa, z poparciem prezydenta

  • Autor: GP
  • 20 grudnia 2016 10:49
Trybunał Konstytucyjny: Julia Przyłębska p.o. prezesa, z poparciem prezydenta Andrzej Duda i sędzia, p.o. prezesa Trybunału Konstytucyjengo, Julia Przyłębska. (fot.:Kancelaria Prezydenta/twitter.com)

• Prezydent wyznaczył p.o. prezesa Trybunału Konstytucyjnego.
• Została nim sędzia Julia Przyłębska, wybrana do składu orzekającego w 2015 roku.

Na mocy obowiązujących przepisów dotyczących Trybunału Konstytucyjnego prezydent Andrzej Duda, z dniem 20 grudnia br. wyznaczył na pełniącą obowiązki prezesa Trybunału Konstytucyjnego sędzię Julię Przyłębską.

Informację tę potwierdziła Kancelaria Prezydenta w mediach społecznościowych. Do wręczenia aktu powołania doszło w godzinach porannych w Pałacu Prezydenckim.

Ta decyzja jest wynikiem podpisanych najnowszych ustaw o Trybunale. Były one przedmiotem poważnej debaty w Sejmie i Senacie, opozycja uznaje te regulacje za niezgodne z Ustawą Zasadniczą.

Podobnego zdania jest poprzednio kierujący Trybunałem Konstytucyjnym Andrzej Rzepliński. W ostatnim dniu swojego sprawowania urzędu (19 grudnia) oceniał, że taki krok Andrzeja Dudy jest niekonstytucyjny. Tę ocenę wypowiedział na antenie TVN 24.

Konstytucja precyzuje i wyznacza osobę wiceprezesa TK (obecnie sędzia Stanisław Biernat), który ma kierować TK gdyby nie wybrano prezesa na drodze przewidzianej procedury.

Julia Przyłebska

Julia Przyłębska sprawuje funkcję sędziego Trybunału od 2015 roku, wybrał ją obecny Sejm, VIII kadencji. Jest prawnikiem z wieloletnim stażem, pracowała w Sądzie Rejonowym w Poznaniu, jak i na placówkach dyplomatycznych w Niemczech.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Sk 2016-12-20 11:13:55
    Panowie, róbcie co trzeba i nie bierzcie do głowy tego co opowiadają i robią byli urzędnicy państwa Tuska, ponieważ ich szaleńcze wybryki i jęki, kłamstwa,... wynikają z lęku, a strach ma wielkie oczy i prowadzi ostatecznie do postradania rozumu- co widać i słychać od ponad roku. ;-) No a ci z PRLu również, a Niemcy z długami Bilionowymi?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA