REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny: Komisja Europejska ma wydać rekomendacje

  • Autor: GP/PAP
  • 27 lipca 2016 09:16
Trybunał Konstytucyjny: Komisja Europejska ma wydać rekomendacje Frans Timmermans, który z ramienia Komisji Europejskiej pilotuje postępowanie wobec Polski. (fot.:wikipedia.org/CC)

● W środę (27 lipca) Komisja Europejska (KE) powróci do tematu praworządności w Polsce.
● Istnieje prawdopodobieństwo, że Komisja wyda zalecenia dla Warszawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego.
● W ostateczności procedura może zakończyć się sankcjami nałożonymi na nasz kraj.

Frans Timmermans ma być zdeterminowany. Według informacji "Rzeczpospolitej" w środę (27 lipca) Komisja Europejska ma, nie tylko zająć się sprawą polskiego Trybunału Konstytucyjnego w świetle nowej ustawy, ale ma wydać "rekomendacje".

- Polskie władze dostaną trzy miesiące na wprowadzenie zmian w życie. A czego konkretnie oczekuje Bruksela? Publikacja i wykonanie wcześniejszych wyroków Trybunału Konstytucyjnego, reformę TK uwzględniającą te wyroki oraz wdrożenie wszystkich zaleceń Komisji Weneckiej - pisze dziennik.

To jednak nie koniec. Komisja chce żeby rząd i jego przedstawiciele powstrzymali się od działań, które podważałyby legitymizację Trybunału.

Czytaj: KE o lipcowej nowelizacji ustawy o TK

Rekomendacje, gdyby nie zostały wprowadzone w życie, to KE może przejść do kolejnego etapu procedury ochrony praworządności. Zakłada on nawet nałożenie sankcji na kraj członkowski. Tutaj pojawia się groźba utraty możliwości zabierania głosu i głosowania w UE.

Rzecznik KE Margaritis Schinas ocenił w tym tygodniu, że "ustawa dotycząca funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, przegłosowana przez Sejm w ubiegły piątek (22 lipca), nie rozwiewa kilku istotnych obaw, wyrażonych przez Komisję Wenecką i Komisję Europejską, oraz budzi nowe".

Jeżeli KE przejdzie do drugiego etapu procedury ochrony praworządności i wyda zalecenia, Polska dostanie termin na ich wdrożenie, mówi się o trzech miesiącach. Zalecenia zostaną opublikowane. Niezastosowanie się do zaleceń może skłonić KE do przejścia do kolejnego etapu procedury i wystąpienia z wnioskiem do Rady Unii Europejskiej o stwierdzenie poważnego zagrożenia dla rządów prawa w P.olsce.

Aby stwierdzono istnienie takiego zagrożenia, wniosek KE musiałby zostać poparty przez cztery piąte głosów w Radzie

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA