REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny może wprowadzić nowy porządek prawny

  • Autor: GP
  • 05 kwietnia 2016 15:03
Trybunał Konstytucyjny może wprowadzić nowy porządek prawny Wielka sala rozpraw Trybunału Konstytucyjnego. (fot.:Adrian Grycuk/wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 PL)

• W środę (6 kwietnia) zbiera się Trybunał Konstytucyjny na następne posiedzenie, pierwsze po marcowym dotyczącym ustawy o TK z grudnia. 
• Wobec braku publikacji przez rząd ostatniego wyroku Trybunału grozi Polsce istnienie równoległych rzeczywistości prawnych. O tym scenariuszu ostrzegali eksperci.

Trybunał Konstytucyjny zwołał swoje następne posiedzenie na 6 kwietnia. W pełnym składzie i pod przewodnictwem prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego sędziowie będą orzekać o Kodeksie wyborczym, dokładniej o komisarzach wyborczych w gminach. Rozprawa zacznie się o 9.00.

Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne w pełnym składzie. Sędzią-sprawozdawcą będzie sędzia TK Mirosław Granat.

Jest to pierwsza rozprawa, która będzie miała miejsce po marcowej, spornej rozprawie i wyroku, który do dzisiaj nie został opublikowany. Rząd, premier Beata Szydło i większość rządząca uważa, że TK nie może orzekać w obecnej sytuacji, bo podstawą prawną do orzekania jest ustawa z grudnia 2015 roku. Ta sama, którą Trybunał uznał za niekonstytucyjną właśnie w marcu.

Podjęcie przez Trybunał nowej sprawy i wydanie przezeń wyroku, może prowadzić do powstania precedensu prawnego. Sprawa może się jeszcze bardziej skomplikować, gdy sądy zaczną pytać TK o wykładnię przepisów lub powoływać się na wyroki, które sędziowie TK ogłoszą, ale których rząd nie opublikuje.

- Wierzę w odpowiedzialność sędziów - mówi Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa w wypowiedzi dla serwisu dziennik.pl. - Do stania na straży prawa obliguje nas przysięga: musimy przestrzegać Konstytucji. Wyroki trybunału mają być publikowane. A jeśli nie są, to będziemy musieli je stosować, zasięgając informacji ze strony trybunału. Nie wiemy oczywiście, jak się zachowa administracja publiczna, bo ona działa w systemie hierarchicznego podporządkowania.

Jest to scenariusz, o którym ostrzegali konstytucjonaliści i prawnicy, był on też tematem dochodzenia Komisji Weneckiej Rady Europy, której sekretarz odwiedził Polskę w poniedziałek (4 kwietnia).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • coś_niesłychanego 2016-04-06 03:13:34
    Do Zeghar: Bez lansu nie ma awansu. Szykuje się podobno na następnego prezydenta i wydaje mu się, że jak się nadmie to będzie ważniejszy. Wywalić dziada za niesubordynację i po sprawie.
  • Zeghar 2016-04-05 16:32:47
    Jaka równoległa rzeczywistość prawna? Prawo się nie zmieniło. To tylko Rzepliński uprawia jakieś dzikie harce mając prawo głeboko gdzieś i udający, że nic się nie stało.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA