REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny, Terlecki: Odsunąć część sędziów od sprawowania funkcji

  • Autor: GP/PAP
  • 31 sierpnia 2016 12:46
Trybunał Konstytucyjny, Terlecki: Odsunąć część sędziów od sprawowania funkcji Ryszard Terlecki jest jednym z najbardziej zaufanych ludzi Jarosława Kaczyńskiego. (fot.:wikipedia.org/CC)

• Polityk PiS nie wyklucza, że prawo będzie trzeba tak zmienić, by odsunąć od sprawowania funkcji "łamiących prawo" sędziów.
• W optyce Ryszarda Terleckiego, sędziowie TK umniejszyli autorytet sądu badającego zgodność prawa z ustawą zasadniczą.
• Polityków PiS bulwersuje, że ich próby nowelizacji ustawy o TK nie przynoszą efektów i zażegnania sporu.

W środę (30 sierpnia) polityk PiS Ryszard Terlecki wygłosił swoje zdanie o trwającej, patowej sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego (TK). Polityk nie wykluczył, że sędziów sprawujących problemy będzie trzeba odsunąć od składu TK.

Sędziowie uszczuplili autorytet Trybunału

- Trybunał doprowadził do sytuacji, w której trudno dalej poważnie traktować tę instytucję, co jest szkodliwe dla całego państwa. Mamy dziś do czynienia z sytuacją, w której Trybunał na czele z jego prezesem Andrzejem Rzeplińskim, działa wbrew prawu - mówił Terlecki.

- Trzeba znaleźć rozwiązanie, aby sędziów - którzy nie chcą się stosować do prawa uchwalonego przez Sejm - odsunąć od dalszego szkodzenia instytucji Trybunału - konkludował polityk PiS.

Terlecki, wobec przeciągającej się sytuacji zapowiedział, że PiS wróci do ustawy o TK. Jednocześnie jest świadom, że działania większości (tj. nowelizacja ustawy z grudnia 2015 roku i z lipca tego roku) nie były w stanie zmienić postawy sędziów.

Czytaj: Platforma broni prezesa TK

Andrzej Rzepliński ocenia, że działania władzy wykonawczej (której zapleczem politycznym jest Terlecki) są konfrontacyjne i szkodzą państwu.

- Ktoś tu jest niedouczony - ripostował Rzepliński politykom PiS w wywiadzie dla TVN 24. Sugerował tym stwierdzeniem stan wiedzy ministra Zbigniewa Ziobry, który jako prokurator koordynuje działanie śledczych. Ci w ubiegłym tygodniu zaczęli sprawdzać, czy Rzepliński nie złamał prawa.

- Prokurator generalny przekracza swoje uprawnienia - dodał sędzia.

CBOS sprawdził czy awantura o TK szkodzi sądowi konstytucyjnemu

Wyniki badań CBOS pokazują, że sytuacja wokół TK jest ambiwalentna. 29 proc. Polaków dobrze ocenia działalność Trybunału Konstytucyjnego, 38 proc. respondentów ocenia funkcjonowanie TK negatywnie, a 33 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii. Badanie przeprowadzono w sierpniu tego roku.

Sędziowie TK, Andrzej Rzepliński i Andrzej Biernat. (źródło: wikipedia.org/CC)

Jak podkreśla CBOS, konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego zaszkodził wizerunkowi tej instytucji, choć w ostatnim czasie jej notowania ustabilizowały się i już się nie pogarszają.

Według sondażu, negatywne opinie o Trybunale Konstytucyjnym relatywnie często deklarują mieszkańcy małych miast (poniżej 20 tys. mieszkańców), badani mający wykształcenie zasadnicze zawodowe, źle sytuowani, identyfikujący się z prawicą oraz zamierzający w ewentualnych wyborach głosować na Ruch Kukiz'15 lub PiS.

Spór o Trybunał podzielił partie polityczne

Geneza sporu o Trybunał sięga czerwca ubiegłego roku, gdy większość PO-PSL nowelizowała ustawę o TK. Tę ustawę PiS do Trybunału zaskarżył w 2015 roku, tylko po to, by po wygranych wyborach swoje zaskarżenie wycofać.

W grudniu doszło do najbardziej kryzysowego etapu sporu, gdy PiS przegłosował tzw. ustawę naprawczą TK. Tą nowelizację opozycja (PO i Nowoczesna) skierowały do zbadania przez TK i sędziowie w wyroku z marca zakwestionowali konstytucyjność ustawy PiS.

Czytaj: Rzecznik rządu atakował sędziego Rzeplińskiego

Wyrok TK z marca najbardziej poróżnił strony, bo rząd uznał orzeczenie z 9 marca za wydane bezprawnie i wstrzymał jego publikację. Do dzisiaj tego orzeczenia TK nie opublikowano.

Latem PiS nowelizował ustawę o TK jeszcze raz, ale i tę wersję ustawy TK zakwestionował.

W tle całego sporu pozostają jeszcze sędziowie wybrani głosami PiS, a niedopuszczeni do orzekania przez prezesa TK i sędziowie, których wybrał poprzedni Sejm. Tych ostatnich, jako swego rodzaju zakładników sporu, trzyma Andrzej Duda, który nie chce przyjąć od nich ślubowania.Prezydent uważa ich wybór za bezprawny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Noe 2016-09-06 01:48:17
    No czas najwyższy by tego wszchwładcę Cezara-rzeplichę komunistę który robi co chce!!! Łamie Prawo i Konstytucję nie stosując się do WŁADZY USTAWODAWCZEJ(Sejm,Senat,Prezydent) i woli POLAKÓW z 25.10.2016r.
  • tantus 2016-09-01 01:01:29
    A ja jestem za tym, żeby pan Terlecki odsunął palce od swoich otworów nosowych.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA