REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny: Ustawa o TK jest niezgodna z Konstytucją

 • Autor: GP
 • 09 marca 2016 13:01
Trybunał Konstytucyjny: Ustawa o TK jest niezgodna z Konstytucją Sala posiedzeń Trybunału Konstytucyjnego. (fot.:wikipedia.org/CC BY 3.0)

• 9 marca Trybunał Konstytucyjny przedstawił wyrok w sprawie grudniowej nowelizacji Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
• W wyroku Trybunał Konstytucyjny uznał ustawę z grudnia 2015 r. za niezgodną z Konstytucją RP.
• Politycy partii rządzącej stwierdzili jeszcze przed wyrokiem, że w środę (9 marca) nie doszło do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Uzasadniają, że skład TK był niewystarczający.

W środę (9 marca) zebrał się dwunastoosobowy skład Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie ogłosili wyrok, w którym badali zgodność z Konstytucją zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Ustawę przegłosowano w grudniu 2015 roku.

Trybunał uznał, że ustawa jest niezgodna z ustawą zasadniczą.

Na sali rozpraw nie było przedstawicieli większości parlamentarnej, czyli Sejmu, rządu ani prokuratora generalnego. Tym ostatnim od piątku (4 marca) jest Zbigniew Ziobro.

Prezes TK powiedział, że w styczniu TK zdecydował o rozpoznaniu sprawy, a decyzję doręczono 18 stycznia uczestnikom postępowania. Dodał, że prokurator generalny zajął stanowisko pisemne w sprawie 10 lutego. 12 lutego wyznaczono termin rozprawy na 8 i 9 marca, a zawiadomienie doręczono tego samego dnia.

Rzepliński przypomniał, że według prawa w rozprawie TK w pełnym składzie uczestniczy osobiście prokurator generalny lub jeden z jego zastępców. Według TK zastępca prokuratora generalnego jest przygotowany, nawet jeśli nie podtrzymuje stanowiska z lutego.

Wyrok TK w Internecie

Trybunał Konstytucyjny na swej stronie internetowej opublikował skan całej, liczącej 11 stron, sentencji środowego wyroku, z podpisami wszystkich 12 sędziów uczestniczących w orzekaniu.

Cała nowelizacja ustawy o TK narusza zasady z czterech artykułów konstytucji: poprawnej legislacji, działania organów władzy na podstawie i w granicach prawa, uchwalania ustaw w trzech czytaniach i porządku prac Sejmu - wynika z sentencji środowego wyroku Trybunału. TK uznał, iż nowelizacja ustawy o TK z 22 grudnia 2015 roku jest niezgodna z art. 7, 112 i 119 ust. 1 Konstytucji RP, a także z wynikającą z art. 2 Konstytucji zasadą poprawnej legislacji.

Art. 7 konstytucji głosi, że "organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa". Jak stanowi art. 112, "organizację wewnętrzną i porządek prac Sejmu oraz tryb powoływania i działalności jego organów, jak też sposób wykonywania konstytucyjnych i ustawowych obowiązków organów państwowych wobec Sejmu określa regulamin Sejmu uchwalony przez Sejm". Według art. 119. ust. 1 Konstytucji, Sejm rozpatruje projekt ustawy w trzech czytaniach - naruszenie tego przepisu oznacza, że według Trybunału, uchwalając nowelizację, nie dochowano tej procedury.

TK odroczył na 9 miesięcy wejście w życie wyroku w części dotyczącej zmienionego nowelizacją przepisu ustawy o pełnym składzie Trybunału. Przepis ten stanowi, że orzekanie w pełnym składzie wymaga udziału co najmniej 13 sędziów. Wskazuje też sytuacje, w których TK może orzekać w składzie 7 lub 3 sędziów.

"TK orzekł, że ten przepis jest niezgodny z konstytucją i przyznaje, że kształtowanie składów trybunalskich mieści się w swobodzie ustawodawcy - ale nie jest to swoboda nieograniczona. TK orzekł zatem, że będzie czasowo orzekał w sprawach wymagających mniejszych składów. Wskazania, jak ukształtować przepisy są w uzasadnieniu wyroku" - powiedział wiceprezes TK Stanisław Biernat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • wdzivny 2016-03-10 08:23:36
  Wyrok i dla laika był wiadomy, bo nie może być tak, że parlament najpierw namiesza, a potem, jakby nigdy nic określa nowe reguły dla TK jakby ten był do zaklepywania uchwał sejmu, a nie orzekania.
 • kultura 2016-03-09 21:13:12
  Do wolność przecz z PiS!: Nie będę się zniżać do twojego poziomu , gdyż jesteś niewychowany , a wychowanie wynosi się z domu - widać nie nauczyli , to czas douczyć się. Nikogo nie zastraszam , ale nie łamię języka polskiego wulgaryzmami z ulicy - tak jak wy wiadomo tworu byłych rządzących jakiś dziwoląg Kod. Widać dobrobytu koniec i stąd to larum , ale twój wpis jest tak prostacki i nieprzyzwoity , że nie będę go komentować. Wy już tak macie , jak dzieci w przedszkolu , kiedy zabierze wam się zabawki to płaczecie , a czego - wiadomo utraty ciepłych posadek , brania kasy za lenistwo i jak w PRL , czy się siedzi , czy leży - kasa się należy. Nie mogę być potomkiem stalina , bo jestem maturzystą. Po wpisie widać totalne chamskie wychowanie , a wpis rodem z czasów SB.
 • wolność przecz z PiS! 2016-03-09 20:29:41
  Do wiatr: Zastraszać możesz szmato swoją starą! W komentarzach możemy pisać wszystko ,Stalinowski potomku komunizmu" demokracja wolność słowa" gangsterzy PiSowscy!
 • Tymek 2016-03-09 16:30:09
  Trybunał Konstytucyjny Tyle zamętu w kraju przez jednego człowieka którym jest prezes Trybunału Konstytucyjnego Czy on niema honoru czy przyspawała go platforma do tego krzesła Dla świętego spokoju mógł by zrezygnować z tego stanowiska .Chyba że nic innego nie potrafi robić .Jedno jest pewne że on nie jest prawdziwym polakiem On nie chce spokoju w Polsce.On wcześniej ogłasza w środkach przekazu co będzie i jak będzie uchwalone .Widocznie on w tym Trybunale sam rządzi .Pozostali sędziowie to takie sierotki chyba się go boją .Bo gdyby było inaczej to jest ich tylu że mogli by go przywołać do porządku .A może to są jabłka z tej samej jabłoni..W takim przypadku za wszelką cenę trzeba zorganizować odpowiednią większość i rozwiązać ten trybunał .A z przyszłego trybunału wyeliminować wszystkich dotychczasowych sędziów.
 • Biko 2016-03-09 15:04:10
  Wygląda na to, że TK stanowi agenturę obcego Państwa
 • wiatr 2016-03-09 14:38:55
  Do przedterminowe wybory za!: ostre słowa nadające się do doniesienia do prokuratury , uważaj człowieku co piszesz na portalu społecznościowym , nie rzucaj słów obraźliwych , niezgodnych z prawdą , w głowie się nie mieści , aby rządzący byli grupą przestępczą jak piszesz , jak masz dowody to zgłoś do organów ścigania . Właśnie rządzący chcą doprowadzić do osądzenia poprzez niezależne sądy wszystkie skandaliczne afery zamiecione pod dywan z lat 2007-2015 , ale ty i tak nic nie rozumiesz , bo mózg wyprany przez dobrobyt i luksus z naszych pieniędzy - podatników , oczywiście w sposób nielegalny. Rządzący będą rządzić czy chcesz czy nie 4 lata i możesz sobie pisać na ten próżny wiatr co wieje.
 • przedterminowe wybory za! 2016-03-09 14:15:40
  Do paziowy: Idioto nie wiesz co piszesz podważasz niezawisłość Sądowniczą, tym samym Konstytucje RP i trójpodział władzy! PiS to zorganizowana grupa przestępcza kolejny wyrok TK powyższe potwierdza!
 • paziowy 2016-03-09 13:59:54
  Rzepliński wykonuje polecenia partyjnego sądu Platformy Obywatelskiej, przeciwko PiS - owi. Nic więcej. Liczy, pewnie na to, że jak POkrętacze wrócą do władzy, to zostanie królem.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA