REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny: Wyciekły listy sędziów

 • Autor: GP/PAP
 • 26 sierpnia 2016 10:45
Trybunał Konstytucyjny: Wyciekły listy sędziów Andrzej Rzepliński i Stanisław Biernat są głównymi postaciami, które tłumaczą opinii publicznej dlaczego TK spiera się z rządem i PiS. (fot.:wikipedia.org/GFDL 1.2)

• W piątek (26 sierpnia) portal tvp.info opublikował część wewnętrznej korespondencji, którą wymieniają sędziowie Trybunału Konstytucyjnego (TK).
• Z listów wynika, że 9 z 15 sędziów ma ustalać, jak wydawać wyroki.
• Media sugerują, że TK chce się spieszyć z wyrokami, by zdążyć z ich ogłoszeniem nim minie kadencja prezesa TK, Andrzeja Rzeplińskiego.

W piątek (26 sierpnia) portal tvp.info dotarł do i opublikował szereg korespondencji elektronicznej, którą wymieniają sędziowie Trybunału Konstytucyjnego (TK). W listach autorstwa Andrzeja Rzeplińskiego, wiceprezesa TK Stanisława Biernata i sędziego Marka Zubika można przeczytać, że sędziowie konsultują ze sobą wyroki wobec "nowych, kontrowersyjnych ustaw".

Wedle ustaleń portalu, i co potwierdza po części ujawniona korespondencja, sędziowie chcą się spieszyć z wydawaniem wyroków wobec nowego prawa, bo są świadomi uciekającej kadencji prezesa TK, Andrzeja Rzeplińskiego.

Opublikowano trzy maile: Rzeplińskiego (jego kadencja skończy się 19 grudnia), Biernata i Zubika. Korespondencja - jak podaje portal - została omyłkowo dołączona do wiadomości wysłanej do wszystkich pracowników TK.

W mailu - zaadresowanym do dziewięciorga sędziów wybranych przed 2015 r. - Biernat zwraca uwagę na "pilną potrzebę przygotowania znajdujących się w naszych referatach spraw K z 2016 r. dotyczących nowych, kontrowersyjnych ustaw zaskarżonych przez RPO czy posłów" (sygnaturą K są w Trybunale oznaczone wnioski o stwierdzenie zgodności ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych z konstytucją oraz zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie - PAP).

"Jest ze wszech miar pożądane, aby wiele takich spraw zostało osądzonych najpóźniej do połowy grudnia. To wymagałoby przedstawienia projektów na pierwszą naradę najpóźniej do końca września" - napisał Biernat.

Na końcu dodał, że "Andrzej (Rzepliński) powinien jak najszybciej przedstawić projekt wyroku o bestiach". (Chodzi o ustawę o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób, nazywanej przez media tzw. ustawą o bestiach. Dotyczy ona m.in. postępowania wobec sprawców najcięższych przestępstw, skazanych w czasach PRL na karę śmierci i którym na mocy amnestii w 1989 r. zamieniono na 25 lat więzienia; ustawę zaskarżył w grudniu 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski - PAP).

Na wiadomość wiceprezesa TK odpowiedział sędzia Zubik, który napisał, że pracuje nad sprawą ustawy medialnej, w której jest sprawozdawcą. "A co do naszych spraw, to potrzebujemy pilnie Regulaminu" - dodał Zubik. Tvp.info napisało, że według informatorów portalu chodzi o plan obejścia ustawy o TK za pomocą regulaminu, tak, by wpłynąć na wybór nowego prezesa na miejsce Rzeplińskiego.

Z kolei Rzepliński napisał: "Bestie przebierają swoimi nogami od 7 lipca, panie sędzio przewodniczący. Do końca września będzie również gotowy projekt ws. ustawy ziemskiej".

Rzeczniczka prasowa Biura TK Katarzyna Sokolewicz-Hirszel powiedziała PAP, że na razie Trybunał nie będzie się odnosił do publikacji. Dodała, że nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy korespondencja jest autentyczna.

Korespondencja ma wskazywać, bazując na tym do kogo ze składu TK docierają maile, że sędziowie są podzieleni. Dziewiątka, skupiona wokół prezesa i sędziego Biernata (wszyscy wybrani przed 2015 rokiem) sami ustalają, jak mają wyglądać wyroki. Drugą grupę stanowią sędziowie wybrani w 2015 i 2016 roku.

Czytaj: Europosłowie PiS mają odmienne zdanie o postępowaniu prokuratorskim wobec prezesa TK

Część korespondencji poświęcona jest ustawie "o bestiach", czyli prawie pozwalającym zatrzymać pod dozorem państwa osoby oskarżone o najbardziej potworne przestępstwa u końca PRL. Wyroki śmierci na te osoby zamieniono u końca lat 80. na kary więzienia. Zbadania tej ustawy z Konstytucją chciał jeszcze Bronisław Komorowski.

Trybunał Konstytucyjny jest od grudnia 2015 roku w sporze z obozem władzy wykonawczej. Ostatnimi aktami sprawy jest postępowanie sprawdzające prokuratury prowadzone wobec sędziego Andrzeja Rzeplińskiego. Ten temat doczekał się szerokiego komentarza w polskiej polityce.

W tym postępowaniu śledczy w Katowicach sprawdzają, czy prezes TK nie złamał prawa nie dopuszczając części sędziów wybranych przez Sejm do orzekania.

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa oceniła w sierpniu, że prokuratura staje się totalnym organem politycznym, policją polityczną. - Skończyły się Światowe Dni Młodzieży, papież Franciszek wyjechał z Polski, w związku z czym zakończył się także okres miłosierdzia i dobroci dla opozycji i osób, które sprzeciwiają się jednowładztwu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - mówiła Rosa podczas briefingu w Sejmie.

Główną osią sporu między TK a rządem i PiS jest podstawa prawna, na mocy której Trybunał ma działać. W grudniu 2015 r. PiS przeforsowało tzw. ustawę naprawczą o Trybunale. W marcu 2016 ustawę Trybunał uznał za niekonstytucyjną i od tego czasu strona rządząca i TK uznają inną podstawę prawną działania sądu konstytucyjnego. Na przełomie lipca i sierpnia weszła w życie nowa ustawa o TK, którą Sejm przegłosował z końcem czerwca. I tę ustawę w części za niekonstytucyjną uznał TK. Nie widać końca tego sporu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • GUILLERMO 2017-07-22 20:56:53
  Witam znacie VERONIQUE GOFFIN? Jest pani spotkałem e-mail na tej stronie jako pożyczkodawcy. Po pierwsze nie zrobił tego, ale po 48 h, otrzymałem mój kredyt 350000 na okres 240 miesięcy o mnie, dlatego zdecydowałem się zeznawać w jego imieniu. Jeśli potrzebujesz pieniędzy, skontaktuj się z nią i nie będą rozczarowani: VERONIQUEGOFFIN01@gmail.com I ‚m peruwiański. Nazywam się GUILLERMO PAREDES Dzięki za Twoje podjąć. Witam znacie VERONIQUE GOFFIN? Jest pani spotkałem e-mail na tej stronie jako pożyczkodawcy. Po pierwsze nie zrobił tego, ale po 48 h, otrzymałem mój kredyt 350000 na okres 240 miesięcy o mnie, dlatego zdecydowałem się zeznawać w jego imieniu. Jeśli potrzebujesz pieniędzy, skontaktuj się z nią i nie będą rozczarowani: VERONIQUEGOFFIN01@gmail.com I ‚m peruwiański. Nazywam się GUILLERMO PAREDES Dzięki za Twoje podjąć. Witam znacie VERONIQUE GOFFIN? Jest pani spotkałem e-mail na tej stronie jako pożyczkodawcy. Po pierwsze nie zrobił tego, ale po 48 h, otrzymałem mój kredyt 350000 na okres 240 miesięcy o mnie, dlatego zdecydowałem się zeznawać w jego imieniu. Jeśli potrzebujesz pieniędzy, skontaktuj się z nią i nie będą rozczarowani: VERONIQUEGOFFIN01@gmail.com I ‚m peruwiański. Nazywam się GUILLERMO PAREDES Dzięki za Twoje podjąć. Witam znacie VERONIQUE GOFFIN? Jest pani spotkałem e-mail na tej stronie jako pożyczkodawcy. Po pierwsze nie zrobił tego, ale po 48 h, otrzymałem mój kredyt 350000
 • larryfox2016 2016-09-15 12:26:28
  Czy próbował pozyskać kredyty z banków bez sukcesu? Pilnie potrzebują pieniędzy, aby wyjść z długów? Potrzebujesz pieniędzy na rozwój lub utworzenie własnej firmy? Uzyskać pożyczkę od jednego z wiodących brytyjskich firm pożyczkowych. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt poprzez e-mail: larryfox2016@hotmail.com
 • Rose Smith 2016-08-27 20:25:11
  Uwaga. Czy potrzebujesz pilnie pożyczki? Dajemy pożyczki dla zainteresowanych osób, które starają się o kredyty dobrej wierze i wysokości 3%. Czy jesteś poważnie w potrzebie Pilna Pożyczka? to jesteś we właściwym miejscu. Dajemy firmom kredyty, pożyczki osobiste, kredyty świąteczne, i tak dalej. Skontaktuj się z nami, aby ubiegać się o pożyczkę od popytu i zestaw problem finansowy. Skontaktuj się z nami poprzez e-mail: ROSESMITHLOANCOMPANY@GMAIL.COM Dzięki tak czekamy na odpowiedź. kredyty C.E.O Rose Smith ...
 • Piter 2016-08-26 15:16:40
  Do Polska się przebudziła!: z tego co ja Wien to są ANTHPOLSKIE W WIĘKSZOŚCI NIEMIECKIE!!!
 • Marta 2016-08-26 14:22:01
  Do mamwdomugazetę: Stary daj SPOKÓJ!!! PO działa na zasadzie ZŁODZIEJA ZŁAPANEGO za RĘKĘ!!! TO NIE MOJA RĘKĄ!!! To WINA PiS i KACZYŃSKIEGO i OJCA RYDZYKA !!! "POLACY NIC SIĘ NIE STAŁO"!!! Pozdrawiam
 • życie! 2016-08-26 13:45:58
  Do mamwdomugazetę: Jacka Kurskiego Prezesa TVP brat jest naczelnym Gazety Wyborczej, możemy zapytać na pogrzebie ich mamy BOR nie dopuści?
 • mamwdomugazetę 2016-08-26 13:40:16
  Do Polska się przebudziła!: Zobacz kto jest właścicielem gazety wyborczej. A niemieckie media dalej pozostają w Polsce.
 • Polska się przebudziła! 2016-08-26 12:14:05
  Za Rządów PO prawica sugerowała iż, media w Polsce są Niemieckie. Za Rządów PiS media w kraju są anty Polskie, zastanawiam się czy Bolszewii Żydowskiej?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA