REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny: Wyciekły listy sędziów

 • Autor: GP/PAP
 • 26 sierpnia 2016 10:45
Trybunał Konstytucyjny: Wyciekły listy sędziów Andrzej Rzepliński i Stanisław Biernat są głównymi postaciami, które tłumaczą opinii publicznej dlaczego TK spiera się z rządem i PiS. (fot.:wikipedia.org/GFDL 1.2)

• W piątek (26 sierpnia) portal tvp.info opublikował część wewnętrznej korespondencji, którą wymieniają sędziowie Trybunału Konstytucyjnego (TK).
• Z listów wynika, że 9 z 15 sędziów ma ustalać, jak wydawać wyroki.
• Media sugerują, że TK chce się spieszyć z wyrokami, by zdążyć z ich ogłoszeniem nim minie kadencja prezesa TK, Andrzeja Rzeplińskiego.

W piątek (26 sierpnia) portal tvp.info dotarł do i opublikował szereg korespondencji elektronicznej, którą wymieniają sędziowie Trybunału Konstytucyjnego (TK). W listach autorstwa Andrzeja Rzeplińskiego, wiceprezesa TK Stanisława Biernata i sędziego Marka Zubika można przeczytać, że sędziowie konsultują ze sobą wyroki wobec "nowych, kontrowersyjnych ustaw".

Wedle ustaleń portalu, i co potwierdza po części ujawniona korespondencja, sędziowie chcą się spieszyć z wydawaniem wyroków wobec nowego prawa, bo są świadomi uciekającej kadencji prezesa TK, Andrzeja Rzeplińskiego.

Opublikowano trzy maile: Rzeplińskiego (jego kadencja skończy się 19 grudnia), Biernata i Zubika. Korespondencja - jak podaje portal - została omyłkowo dołączona do wiadomości wysłanej do wszystkich pracowników TK.

W mailu - zaadresowanym do dziewięciorga sędziów wybranych przed 2015 r. - Biernat zwraca uwagę na "pilną potrzebę przygotowania znajdujących się w naszych referatach spraw K z 2016 r. dotyczących nowych, kontrowersyjnych ustaw zaskarżonych przez RPO czy posłów" (sygnaturą K są w Trybunale oznaczone wnioski o stwierdzenie zgodności ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych z konstytucją oraz zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie - PAP).

"Jest ze wszech miar pożądane, aby wiele takich spraw zostało osądzonych najpóźniej do połowy grudnia. To wymagałoby przedstawienia projektów na pierwszą naradę najpóźniej do końca września" - napisał Biernat.

Na końcu dodał, że "Andrzej (Rzepliński) powinien jak najszybciej przedstawić projekt wyroku o bestiach". (Chodzi o ustawę o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób, nazywanej przez media tzw. ustawą o bestiach. Dotyczy ona m.in. postępowania wobec sprawców najcięższych przestępstw, skazanych w czasach PRL na karę śmierci i którym na mocy amnestii w 1989 r. zamieniono na 25 lat więzienia; ustawę zaskarżył w grudniu 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski - PAP).

Na wiadomość wiceprezesa TK odpowiedział sędzia Zubik, który napisał, że pracuje nad sprawą ustawy medialnej, w której jest sprawozdawcą. "A co do naszych spraw, to potrzebujemy pilnie Regulaminu" - dodał Zubik. Tvp.info napisało, że według informatorów portalu chodzi o plan obejścia ustawy o TK za pomocą regulaminu, tak, by wpłynąć na wybór nowego prezesa na miejsce Rzeplińskiego.

Z kolei Rzepliński napisał: "Bestie przebierają swoimi nogami od 7 lipca, panie sędzio przewodniczący. Do końca września będzie również gotowy projekt ws. ustawy ziemskiej".

Rzeczniczka prasowa Biura TK Katarzyna Sokolewicz-Hirszel powiedziała PAP, że na razie Trybunał nie będzie się odnosił do publikacji. Dodała, że nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy korespondencja jest autentyczna.

Korespondencja ma wskazywać, bazując na tym do kogo ze składu TK docierają maile, że sędziowie są podzieleni. Dziewiątka, skupiona wokół prezesa i sędziego Biernata (wszyscy wybrani przed 2015 rokiem) sami ustalają, jak mają wyglądać wyroki. Drugą grupę stanowią sędziowie wybrani w 2015 i 2016 roku.

Czytaj: Europosłowie PiS mają odmienne zdanie o postępowaniu prokuratorskim wobec prezesa TK

Część korespondencji poświęcona jest ustawie "o bestiach", czyli prawie pozwalającym zatrzymać pod dozorem państwa osoby oskarżone o najbardziej potworne przestępstwa u końca PRL. Wyroki śmierci na te osoby zamieniono u końca lat 80. na kary więzienia. Zbadania tej ustawy z Konstytucją chciał jeszcze Bronisław Komorowski.

Trybunał Konstytucyjny jest od grudnia 2015 roku w sporze z obozem władzy wykonawczej. Ostatnimi aktami sprawy jest postępowanie sprawdzające prokuratury prowadzone wobec sędziego Andrzeja Rzeplińskiego. Ten temat doczekał się szerokiego komentarza w polskiej polityce.

W tym postępowaniu śledczy w Katowicach sprawdzają, czy prezes TK nie złamał prawa nie dopuszczając części sędziów wybranych przez Sejm do orzekania.

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa oceniła w sierpniu, że prokuratura staje się totalnym organem politycznym, policją polityczną. - Skończyły się Światowe Dni Młodzieży, papież Franciszek wyjechał z Polski, w związku z czym zakończył się także okres miłosierdzia i dobroci dla opozycji i osób, które sprzeciwiają się jednowładztwu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - mówiła Rosa podczas briefingu w Sejmie.

Główną osią sporu między TK a rządem i PiS jest podstawa prawna, na mocy której Trybunał ma działać. W grudniu 2015 r. PiS przeforsowało tzw. ustawę naprawczą o Trybunale. W marcu 2016 ustawę Trybunał uznał za niekonstytucyjną i od tego czasu strona rządząca i TK uznają inną podstawę prawną działania sądu konstytucyjnego. Na przełomie lipca i sierpnia weszła w życie nowa ustawa o TK, którą Sejm przegłosował z końcem czerwca. I tę ustawę w części za niekonstytucyjną uznał TK. Nie widać końca tego sporu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (8 komentarzy)

 • GUILLERMO 2017-07-22 20:56:53
  Witam znacie VERONIQUE GOFFIN? Jest pani spotkałem e-mail na tej stronie jako pożyczkodawcy. Po pierwsze nie zrobił tego, ale po 48 h, otrzymałem mój kredyt 350000 na okres 240 miesięcy o mnie, dlatego zdecydowałem się zeznawać w jego imieniu. Jeśli potrzebujesz pieniędzy, skontaktuj się z nią i nie będą rozczarowani: VERONIQUEGOFFIN01@gmail.com I ‚m peruwiański. Nazywam się GUILLERMO PAREDES Dzięki za Twoje podjąć. Witam znacie VERONIQUE GOFFIN? Jest pani spotkałem e-mail na tej stronie jako pożyczkodawcy. Po pierwsze nie zrobił tego, ale po 48 h, otrzymałem mój kredyt 350000 na okres 240 miesięcy o mnie, dlatego zdecydowałem się zeznawać w jego imieniu. Jeśli potrzebujesz pieniędzy, skontaktuj się z nią i nie będą rozczarowani: VERONIQUEGOFFIN01@gmail.com I ‚m peruwiański. Nazywam się GUILLERMO PAREDES Dzięki za Twoje podjąć. Witam znacie VERONIQUE GOFFIN? Jest pani spotkałem e-mail na tej stronie jako pożyczkodawcy. Po pierwsze nie zrobił tego, ale po 48 h, otrzymałem mój kredyt 350000 na okres 240 miesięcy o mnie, dlatego zdecydowałem się zeznawać w jego imieniu. Jeśli potrzebujesz pieniędzy, skontaktuj się z nią i nie będą rozczarowani: VERONIQUEGOFFIN01@gmail.com I ‚m peruwiański. Nazywam się GUILLERMO PAREDES Dzięki za Twoje podjąć. Witam znacie VERONIQUE GOFFIN? Jest pani spotkałem e-mail na tej stronie jako pożyczkodawcy. Po pierwsze nie zrobił tego, ale po 48 h, otrzymałem mój kredyt 350000
 • larryfox2016 2016-09-15 12:26:28
  Czy próbował pozyskać kredyty z banków bez sukcesu? Pilnie potrzebują pieniędzy, aby wyjść z długów? Potrzebujesz pieniędzy na rozwój lub utworzenie własnej firmy? Uzyskać pożyczkę od jednego z wiodących brytyjskich firm pożyczkowych. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt poprzez e-mail: larryfox2016@hotmail.com
 • Rose Smith 2016-08-27 20:25:11
  Uwaga. Czy potrzebujesz pilnie pożyczki? Dajemy pożyczki dla zainteresowanych osób, które starają się o kredyty dobrej wierze i wysokości 3%. Czy jesteś poważnie w potrzebie Pilna Pożyczka? to jesteś we właściwym miejscu. Dajemy firmom kredyty, pożyczki osobiste, kredyty świąteczne, i tak dalej. Skontaktuj się z nami, aby ubiegać się o pożyczkę od popytu i zestaw problem finansowy. Skontaktuj się z nami poprzez e-mail: ROSESMITHLOANCOMPANY@GMAIL.COM Dzięki tak czekamy na odpowiedź. kredyty C.E.O Rose Smith ...
 • Piter 2016-08-26 15:16:40
  Do Polska się przebudziła!: z tego co ja Wien to są ANTHPOLSKIE W WIĘKSZOŚCI NIEMIECKIE!!!
 • Marta 2016-08-26 14:22:01
  Do mamwdomugazetę: Stary daj SPOKÓJ!!! PO działa na zasadzie ZŁODZIEJA ZŁAPANEGO za RĘKĘ!!! TO NIE MOJA RĘKĄ!!! To WINA PiS i KACZYŃSKIEGO i OJCA RYDZYKA !!! "POLACY NIC SIĘ NIE STAŁO"!!! Pozdrawiam
 • życie! 2016-08-26 13:45:58
  Do mamwdomugazetę: Jacka Kurskiego Prezesa TVP brat jest naczelnym Gazety Wyborczej, możemy zapytać na pogrzebie ich mamy BOR nie dopuści?
 • mamwdomugazetę 2016-08-26 13:40:16
  Do Polska się przebudziła!: Zobacz kto jest właścicielem gazety wyborczej. A niemieckie media dalej pozostają w Polsce.
 • Polska się przebudziła! 2016-08-26 12:14:05
  Za Rządów PO prawica sugerowała iż, media w Polsce są Niemieckie. Za Rządów PiS media w kraju są anty Polskie, zastanawiam się czy Bolszewii Żydowskiej?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA