REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w kwestii podziału gminy na okręgi wyborcze

  • Autor: PAP/GP
  • 06 kwietnia 2016 14:58
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w kwestii podziału gminy na okręgi wyborcze Rozprawa wzbudziła sprzeciw ministra Zbigniewa Ziobry. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

Przepis Kodeksu wyborczego, który nie przewiduje odwołania do sądu od orzeczenia PKW ws. podziału gminy na okręgi wyborcze, jest niekonstytucyjny - orzekł w środę (6 lutego) niejednogłośnie Trybunał Konstytucyjny w składzie 11 sędziów.

Rozprawie, która według TK odbywała się w pełnym składzie, przewodniczył prezes Andrzej Rzepliński, sędzią sprawozdawcą był Mirosław Granat. Zdanie odrębne do wyroku zgłosił sędzia Piotr Pszczółkowski.

Na rozprawie stawili się przedstawiciele Naczelnego Sądu Administracyjnego, Państwowej Komisji Wyborczej oraz wójt gminy Czernichów (której dotyczyło pytanie NSA). Nie było natomiast przedstawicieli Sejmu, rządu i prokuratora generalnego.

- Jakiekolwiek próby działania Trybunału Konstytucyjnego poza konstytucyjnym i ustawowym reżimem nie zyskają legitymizacji w postaci jakiegokolwiek uczestnictwa w nich Prokuratora Generalnego. Mogą jedynie stać się przedmiotem podjętej przez niego kontroli przestrzegania prawa - głosiło pismo ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, które TK otrzymał w środę rano przed rozpoczęciem rozprawy.

W sprawie chodziło o przepisy Kodeksu wyborczego m.in. dające komisarzom wyborczym prawo do dokonywania podziału gminy na okręgi wyborcze, gdy nie zrobi tego w wyznaczonym terminie lub zgodnie z prawem właściwy organ samorządu.

Ponadto rozprawa dotyczyła przepisu nieprzewidującego drogi sądowej od postanowienia PKW w takiej sprawie. Za niekonstytucyjną TK uznał regulację głoszącą, że od orzeczenia Państwowej Komisji Wyborczej nie przysługuje środek prawny. W pozostałym zakresie TK sprawę umorzył.

Do TK z pytaniem prawnym w tej sprawie zwrócił się Naczelny Sąd Administracyjny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA