REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny: Zapis o immunitetach posłów i senatorów jest konstytucyjny

  • Autor: PAP/GP
  • 21 kwietnia 2016 11:37
Trybunał Konstytucyjny: Zapis o immunitetach posłów i senatorów jest konstytucyjny Jeszcze w 2014 r. ówczesna RPO Irena Lipowicz poprosiła Trybunał o zbadanie sprawy immunitetu. (fot.: twitter.com)

Zgodny z konstytucją jest zapis obejmujący immunitetem parlamentarnym "inną działalność związaną nieodłącznie ze sprawowaniem mandatu" - orzekł w czwartek (21 kwietnia) Trybunał Konstytucyjny.

rybunał Konstytucyjny w pełnym 10-osobowym składzie publicznie ogłosił orzeczenie po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, na podstawie ustawy o TK z czerwca 2015 r.

W 2014 r. ówczesna RPO Irena Lipowicz wniosła do TK o zbadanie, czy zapis ustawy z 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora, że immunitetem objęta jest także inna działalność związaną nieodłącznie ze sprawowaniem mandatu, stanowi nieuzasadnione rozszerzenie immunitetu w stosunku do konstytucji. W ocenie RPO, przepis narusza konstytucyjną zasadę równości, bo odstępstwo od równego traktowania nie ma uzasadnienia w żadnych wartościach i normach konstytucyjnych. Zdaniem RPO efektem jest ograniczenie prawa do sądu osób trzecich, które nie mogą dochodzić roszczeń o ochronę dóbr osobistych wobec parlamentarzystów.

Przeczytaj: Znamy projekt nowej ustawy antyterrorystycznej

W piśmie do TK z 2014 r. wiceprokurator generalny Robert Hernand wniósł o uznanie zgodności zaskarżonego przepisu z konstytucją. Ocenił, że "inna działalność" to aktywność ściśle parlamentarna, do której uprawniony jest wyłącznie poseł lub senator - a nie działalność niezwiązana bądź luźno związana ze sprawowaniem mandatu, choćby nawet miała miejsce na terenie Sejmu czy Senatu. Podobny wniosek zawierało stanowisko dla TK, przesłane w 2015 r. przez Małgorzatę Kidawę-Błońską, ówczesną marszałek Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA