REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny zbada skargi na nowelizację ustawy o TK. Jest data

  • Autor: PAP/AT
  • 24 listopada 2015 14:03
Trybunał Konstytucyjny zbada skargi na nowelizację ustawy o TK. Jest data RPO kwestionuje całą nowelizację ustawy o TK. Zdaniem posłów PO parlament i prezydent wykroczyli poza "konstytucyjne umocowanie" (fot. Bartłomiej Cacko/BTK/trybunal.gov.pl)

- 9 grudnia Trybunał Konstytucyjny zbada skargi na nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS, złożone przez PO i RPO - poinformował poseł PO Borys Budka. W TK nieoficjalnie potwierdzono tę datę.

"TK 9 grudnia ma rozpoznać w pełnym składzie połączony wniosek nasz i RPO; na razie nie mam informacji o terminie, jaki TK wyznaczył na przesłanie stanowisk stron do tego wniosku" - powiedział Budka.

PO i RPO zaskarżyli nowelizację ustawy o TK

Posłowie PO i RPO Adam Bodnar zaskarżyli w poniedziałek do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS. W piątek prezydent podpisał tę nowelizację i tego samego dnia ogłoszono ją w Dzienniku Ustaw. Wcześniej w czwartek przyjął ją Sejm, a w piątek - bez poprawek - Senat; wejdzie w życie 5 grudnia.

Znowelizowana ustawa stanowi, że w przypadku sędziów TK, których kadencja upływa w 2015 r., termin na zgłaszanie kandydatów na ich następców wynosi 7 dni od wejścia tego przepisu w życie. Oznacza to nowy wybór pięciu sędziów. Nowela wygasza także kadencje prezesa i wiceprezesa Trybunału.

PO: Parlament i prezydent wykroczyli poza "konstytucyjne umocowanie"

RPO kwestionuje całą nowelizację. Zdaniem posłów PO parlament i prezydent wykroczyli poza "konstytucyjne umocowanie".

Z kolei 3 grudnia TK ma zbadać skargę posłów PO i PSL, dotyczącą uchwalonej w czerwcu ustawy o TK. Na jej mocy Sejm minionej kadencji wybrał w październiku 5 nowych sędziów Trybunału w miejsce tych, których kadencje wygasły w listopadzie (trojga) oraz wygasną w grudniu (dwojga). Prezydent Andrzej Duda do dziś nie zaprzysiągł trzech nowych sędziów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA