REKLAMA

Trybunał Stanu dla Andrzeja Dudy, o sprawie mówi były polityk PiS

 • Autor: GP
 • 04 marca 2016 09:46
Trybunał Stanu dla Andrzeja Dudy, o sprawie mówi były polityk PiS Paweł Zalewski, opuścił PiS w 2007 roku. Obecnie jest politykiem PO. (fot.:youtube.com)

• Paweł Zalewski stwierdził, że dalsze wstrzymywanie się przez prezydenta Andrzeja Dudę i PiS od wykonania wyroków Trybunału Konstytucyjnego z grudnia ub.r. grozi pociągnięciem prezydenta do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu.
• Polityk PO zaznaczył, że działania rządu i dezawuowanie pozycji Komisji Weneckiej grozi skandalem dyplomatycznym.
• O propozycji zmiany Konstytucji RP autorstwa Kukiz'15, jako remedium na spór woków TK Zalewski wyraził się bardzo sceptycznie.
• W jego ocenie PiS złamało Konstytucję i ten fakt nie podlega dyskusji.

W czwartek (3 marca) Paweł Zalewski, były polityk PiS, obecnie PO udzielił wywiadu dziennikarzom serwisu Onet.pl. Mówił w nim o powracającej sprawie Trybunału Konstytucyjnego, roli prezydenta Dudy i grożącym mu nawet Trybunale Stanu za wstrzymanie się z wykonaniem wyroku TK.

Przeczytaj: Budżet na biurku prezydenta Andrzeja Dudy

- Moim zdaniem PiS powinien zrealizować wszystkie punkty, które znajdują się w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego - wykłada linię opozycji w całej sprawie Paweł Zalewski. -  Nie ma innej możliwości. To jedyna szansa na uniknięcie międzynarodowej kompromitacji Polski.

Po tych słowach Zalewski zaznacza, że kolejna zwłoka PiS z wykonaniem orzeczeń Trybunału z grudnia może być argumentem w procedurze postawienia prezydenta Andrzeja Dudy przed Trybunałem Stanu.

Trybunał Konstytucyjny będzie badał sprawę zgodności z Konstytucja RP nowej ustawy o Trybunale, przyjętej już w tej kadencji głosami PiS, w dniach 8 i 9 marca br.

Zalewski łączy tę sprawę z raportem Komisji Weneckiej Rady Europy, na jaki czeka rząd, opozycja i całe środowisko międzynarodowych ekspertów prawa.

- Po tym, jak Komisja Wenecka poinformowała, jak będzie wyglądało jej oficjalne stanowisko, PiS ma jeszcze szansę na wycofanie się i ucieczkę od kompromitacji - mówi polityk, były szef sejmowej komisji ds. międzynarodowych. - W innym przypadku Prawo i Sprawiedliwość czeka skandal i międzynarodowa kompromitacja na tle całej Unii Europejskiej.

Zalewski skrytykował też propozycję formacji Kukiz'15, która proponuje zmianę ustawy zasadniczej jako wyjście z patowej i przeciągającej się sytuacji wokół TK.

Przeczytaj: Jarosław Kaczyński o Trybunale Konstytucyjnym

- Konstytucja została złamana przez Prawo i Sprawiedliwość, co potwierdził nie tylko wyrok Trybunału Konstytucyjnego, lecz także w swoim uzasadnieniu projekt Komisji Weneckiej - precyzował Zalewski. - Nie może być tak, że problem, który powstał w wyniku łamania Konstytucji, może być rozwiązany przez jej zmianę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (24 komentarzy)

 • Iwona 2016-05-01 02:35:56
  Do polityk prawicowy: Chyba ANTY-PRAWICOWY !!!
 • polityk prawicowy 2016-03-08 19:29:12
  Do łagodny: Śmieje się z takich błaznów, jesteś prostakiem nie rozumiesz przenośni "najwyższa władcza w świecie" podważają autorytet Komisji Weneckiej, więcej takich debili jak nazywasz mężami stanu cofniemy się do średniowiecza, jesteś zaślepiony nienawiścią społeczeństwa któremu chodzi o praworządność w demokratycznym kraju. Nikt o zdrowych zmysłach w Państwie bezprawia nie będzie inwestował własnych oszczędności, gdzie rządzi jednostka „ precyzyjniej Mafia”, prowadziłeś kiedyś jakąś większą firmę? wątpię, nie zrozumiesz ,szkoda się dłużej gimnastykować.
 • łagodny 2016-03-06 22:18:32
  Do polityk prawicowy: piszę w języku poprawnej polszczyzny , jak nie rozumiesz łobuzie czas na naukę i edukację. Pomyliłeś się i ośmieszyłeś sam siebie jako polityk prawicowy nie możesz pisać , że PIS jest najwyższą władzą na świecie , jesteś widać prostakiem cynicznym , jest władzą w wolnej i suwerennej Polsce. Życzę powodzenia w ciągłym obrażaniu uczciwych , wybitnych mężów stanu , kiedy będziesz za to miał odpłacone pięknym za nadobne.
 • polityk prawicowy 2016-03-06 16:02:25
  Do łagodny: Postkomunisto atakujesz najwyższą władzę w świecie jaką jest PiS, nucz się pisać w języku Polskim gdyż ,twój bełkot małpiszonie jest niezrozumiały!
 • łagodny 2016-03-06 15:07:03
  Do polityk prawicowy: widać prawda zabolała , bo piszę jako Polak posiadający wiedzę , a ty masz wiedzę - poniżej zera , to ty jesteś bełkotem , bo piszesz nieprawdę w języku nienawiści , która kiedyś odbije się na tobie.
 • polityk prawicowy 2016-03-06 15:02:02
  Do łagodny: Skończ waść, twego bełkotu niemożna już czytać!
 • łagodny 2016-03-06 14:52:23
  Widać wpisy : odsuńmy oszustów od władz , podatnika i wdzivnego - pokazują jak dramatyczna krzywda wam się dzieje , ludzie opanujcie się , dobrze jest przewietrzyć i przesitować tą elitę towarzyszy z PRL , wieloletnich dorobkiewiczów i dożywotnich prezesów , dyrektorów itd. z nadania PO - PSL i jeszcze ich rzetelnie i sprawiedliwie rozliczyć z wieloletnich zaniedbań na rzecz szkodliwego działania wobec własnemu krajowi i społeczeństwu. Ale wam nikt nie wytłumaczy , obrońcy bezprawia , bogowie i królowie z lat 2007 - 2015 , bo wy jesteście ideałami i przykładami praworządności , ale oczywiście w tych latach Polski zarządzanej jeszcze przez odłam towarzyszy z SB i PRL . Odczepcie się wreszcie od rządzących , popatrzcie na siebie , ile zła wyrządziliście przeciętnemu Polakowi , który żyje w niedostatku ekonomicznym - to wasza wina , zapomnieć o głodujących dzieciach polskich to wstyd i skandal - w moim otoczeniu przychodzą i proszą o jedzenie. Nie będę komentować waszych zakłamanych i obrzydliwych wpisów , bo przecież macie mózg , jak roboty wyprany przez tych aparatczyków i kolesi od Tuska i Kopacz. Weźcie się do solidnej pracy , jak przeciętni Polacy , to odechce wam się wypisywać takich komentarzy oderwanych od rzeczywistości , nie mających nic wspólnego z życiem realnym w codziennym życiu Polaków .
 • wdzivny 2016-03-06 12:13:28
  Gołym okiem widać o co chodzi. Najpierw podporządkować TK woli PiS, teraz już złamać niezależność prokuratur, przez objęcie stanowiska prokuratora generalnego przez Ziobrę, czyli prawej ręki Kaczyżskiego. Tak więc jeśli rząd nie przyjmie do realizacji postanowień Komisji Weneckiej, to Polska doąłczy do towarzystwa z Rosją i Białorusią, bo obawiam się, że Trybunał Stanu też zostanie unieprawomocniony.
 • Podatnik 2016-03-06 00:01:23
  Do łagodny: Najlepszy przykład kompetentnych fachowców z PiS to nowy zarząd stadnin koni arabskich. Sami potwierdzają że się na tym nie znają ale pieniądze za etat prezesa wezmą. Na tym polega "dobra zmiana" - jak najszybciej przykleić tyłki swoich ludzi do dochodowych stołków.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA