REKLAMA

Trzeci dzień XVII posiedzenia Sejmu. W planie głosowanie ustawy medialnej

  • Autor: PAP/GP
  • 29 kwietnia 2016 09:14
Trzeci dzień XVII posiedzenia Sejmu. W planie głosowanie ustawy medialnej Widok na Prezydium Sejmu od strony ław koalicji rządzącej. (fot.:twitter.com/KancelariaSejmu)

Sejm, który w piątek (29 kwietnia) po godz. 9. wznowił obrady, w ostatnim dniu posiedzenia będzie głosował m.in. nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu tzw. dużej ustawy medialnej autorstwa PiS.

Na projekt "dużej" ustawy medialnej składają się trzy propozycje ustaw autorstwa PiS: o mediach narodowych; o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej. Pakiet przewiduje przekształcenie od 1 lipca TVP, PR i PAP w instytucje mediów narodowych.

W czwartek podczas debaty posłowie PiS mówili, że jest to wielka odnowa mediów, która da im niezależność od polityki i stabilność finansową. Według opozycji to skok na pieniądze, zamach na prawdę, ustawa, której trzeba się bać; apelowano o przeprowadzenie szerokich konsultacji z udziałem przedstawicieli organizacji twórczych i społecznych. Wiceminister kultury Krzysztof Czabański zapowiedział szerokie konsultacje społeczne. Posłowie PiS podkreślali w swoich wystąpieniach, że projekt doprowadzi do dobrej zmiany, która odda media publiczne Polakom.

Posłowie będą głosować również m.in. ws projektu nowelizacji ustawy o IPN, która m.in. wprowadza zmiany w trybie wyboru prezesa Instytutu.

W Sejmie zaplanowano również pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Projekt dotyczy objęcia zakresem ustawy o kombatantach, żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionych w latach 1949-1959, z przyczyn politycznych, w kopalniach węgla, kamieniołomach lub zakładach rud uranu oraz żołnierzy z poboru z 1949 r. wcielonych z powodów politycznych do nadkontyngentowych brygad "Służby Polsce" i przymusowo zatrudnionych w kopalniach węgla lub kamieniołomach.

Przeczytaj: Wywiad z prezesem PGZ

Przeprowadzone zostanie także pierwsze czytanie poselskiego projektu zmian w specustawie dotyczącej organizacji wizyty papieża Franciszka i Światowych Dni Młodzieży. Przygotowany przez PO projekt ma na celu wprowadzenie zapisu o tym, że miejscem wydarzeń jest również Częstochowa, a za organizację odpowiada - obok strony kościelnej i wojewody małopolskiego - także wojewoda śląski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA