REKLAMA

Trzeciego weta nie będzie. Prezydent pozytywnie ocenia ustawę o ustroju sądów

  • Autor: aw/PAP
  • 24 lipca 2017 16:18
Trzeciego weta nie będzie. Prezydent pozytywnie ocenia ustawę o ustroju sądów Andrzej Duda zapowiedział, iż podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych (fot.pixabay)

Przewidziane w ustawie o ustroju sądów powszechnych narzędzia są w ocenie prezydenta pozytywne - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Według niego, podpisanie tej ustawy prezydent zapowiedział podczas poniedziałkowych spotkań z I prezes SN i przewodniczącym KRS.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda odbył spotkania: z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf i przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim. Wzięli w nich też udział doradca prezydenta Zofia Romaszewska oraz wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

"Pan prezydent poinformował zarówno pierwszą prezes Sądu Najwyższego, jak i przewodniczącego KRS o przyczynach skierowania wniosku o ponowne rozpatrzenie do Sejmu ustaw o SN i KRS" - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Według niego, prezydent podczas obu spotkań mówił o konieczności naprawy wymiaru sprawiedliwości. "Bardzo wyraźnie podkreślił, że proces ten będzie postępował" - mówił wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Zaznaczył, że prezydent zapowiedział, iż podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych. "Pan prezydent wskazał, że w tej ustawie jest szereg rozwiązań korzystnych, które przyczynią się do poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości" - mówił Mucha. Według niego prezydent wskazywał, że przewidziane w ustawie narzędzia, związane z nadzorem zewnętrznym i wewnętrznym sądów, kwestiami losowego przydziału spraw czy równego obciążenia sędziów sprawami, są mechanizmami pozytywnymi, które mają poprawić funkcjonowanie polskiego sądownictwa.

Prezydent "wskazał natomiast, że w polskiej praktyce ustrojowej i w oparciu o przepisy konstytucji RP nie ma podstaw do tego, żeby uprawniona była ingerencja Prokuratora Generalnego jeśli chodzi o Sąd Najwyższy w tak szerokim zakresie, w jakim była przewidywana" - relacjonował Mucha spotkania w Pałacu Prezydenckim.

Podczas spotkań z pierwszą prezes SN i przewodniczącym KRS prezydent zapowiedział ponadto przystąpienie do prac nad "inicjatywami własnymi jeśli chodzi o KRS i kwestię związaną z ustawą o SN" - mówił Mucha. Według niego, prezydent podkreślał swoją determinację do tego, by dokonać zmian.

"Pan prezydent wskazał, że chce wyjść z inicjatywą i że będzie prowadził dialog w tej sprawie i z ministrem sprawiedliwości, i z większością parlamentarną, ale także poinformował, że na pewno te zmiany, które będą następować, będą przedmiotem debaty publicznej" - mówił wiceszef Kancelarii Prezydenta. Jak zaznaczył, w ocenie prezydenta konsultacji zabrakło przy procedowaniu ustaw o SN i KRS, które po uchwaleniu trafiły do jego podpisu, a które prezydent zdecydował się zawetować.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA