REKLAMA

Tu PO zdobyła mandaty we wszystkich okręgach

  • Autor: PAP/ res/ par/
  • 26 października 2015 15:16
Tu PO zdobyła mandaty we wszystkich okręgach Tak zachodniopomorska Platforma podsumowywała kampanię parlamentarną. Fot. facebook

Wszystkie cztery mandaty do Senatu z Zachodniopomorskiego przypadną PO, która utrzyma stan posiadania w izbie wyższej – wynika z oficjalnych informacji delegatur szczecińskiej i koszalińskiej Krajowego Biura Wyborczego. Jednak wyniki kandydatów PO są gorsze, niż w wyborach cztery lata temu.

Senatorami z Pomorza Zachodniego będą: popierany przez PO były przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski, prof. Tomasz Grodzki, Grażyna Sztark i Piotr Zientarski. Ostatnia trójka to politycy PO. W Senacie zadebiutuje w nadchodzącej kadencji Napieralski i Grodzki. Dla Sztark będzie to już trzecia kadencja w izbie wyższej, a dla Zientarskiego czwarta.

Napieralski uzyskał w okręgu nr 98, obejmującym powiaty: Świnoujście, goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, pyrzycki i stargardzki, głosy 56 112 wyborców, co dało mu poparcie na poziomie 30,32 proc. B. szef SLD uzyskał około 700 głosów więcej, niż popierany przez PiS lider słynnych w kraju protestów rolniczych „w obronie polskiej ziemi” Edward Kosmal, który uplasował się zaraz za kandydatem PO.

W okręgu nr 97, obejmującym Szczecin i Police, wygrał dyrektor jednego ze szczecińskich szpitali i radny prof. Tomasz Grodzki. Głosowało na niego 69 887 wyborców. Zaraz za Grodzkim, który otrzymał poparcie 36,34 proc. wyborców, uplasował się kandydat PiS Kazimierz Drzazga z poparciem 31,79 proc. (61 133 głosy).

W wschodniej części województwa w dwóch senackich okręgach wyborcy postawili na doświadczonych senatorów PO; przed jednym czwarta kadencja, a kolejnym - trzecia

W okręgu nr 100, obejmującym m.in. Koszalin, z wynikiem 40 452 (35,66 proc. poparcia) wygrał adwokat z Koszalina i senator VIII kadencji Piotr Zientarski. Wcześniej zasiadał on także w Senacie VI i VII kadencji. Zaraz za Zientarskim uplasował się kandydat PiS, przedsiębiorca Paweł Michalak, uzyskując 31 439 głosów (27,72 proc.).

Po raz trzeci mandat senatora sprawować będzie Grażyna Sztark. W okręgu nr 99, obejmującym powiaty: białogardzki, choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński i wałecki - na Sztark zagłosowało 38 861 wyborców, co dało jej poparcie na poziomie 34,88 proc. Sztark zasiadała już w Senacie VII i VIII kadencji. Kolejne miejsce za Sztark zajął kołobrzeski rolnik startujący z poparciem PiS Krzysztof Plewko, na którego zagłosowało 32 168 wyborców (28,87 proc.).

Wszyscy kandydaci do Senatu PO zdobyli mniej głosów, niż w poprzednich wyborach parlamentarnych w 2011 r.

Cztery lata temu z okręgu szczecińskiego nr 97 do Senatu wszedł Norbert Obrycki, na którego zagłosowało 87 115 wyborców (44,29 proc. głosów w okręgu). Obecnie Obrycki startował do Sejmu z pierwszego miejsca szczecińskiej listy PO. Z okręgu okołoszczecińskiego nr 98 wszedł z kolei Sławomir Preiss, zdobywając 64 833 głosów (35,14 proc.). W obecnych wyborach Preiss wystartował z poparciem swojego komitetu.

We wschodniej części województwa niższe, niż obecnie poparcie otrzymała Sztark i Zientarski. Na Sztark zagłosowało 44 974 wyborców (40,11 proc.), a Zientarskiego 50 178 osób (46,54 proc. głosów w okręgu).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA