REKLAMA

Turcja: stosunki z USA są w krytycznym momencie

  • Autor: PAP/PSZ
  • 12 lutego 2018 15:56
Turcja: stosunki z USA są w krytycznym momencie Tureccy żołnierze (fot. EvrenKalinbacak / Shutterstock.com)

Stosunki między USA a Turcją są w "krytycznym momencie" i grozi im "całkowite załamanie" - przestrzegł szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu, na kilka dni przed wizytą w Ankarze swego amerykańskiego odpowiednika Rexa Tillersona.

"Nasze relacje są w bardzo krytycznym momencie. Albo naprawimy nasze stosunki, albo całkowicie się one załamią" - oznajmił Cavusoglu na konferencji prasowej w Stambule podczas kongresu poświęconego stosunkom Turcji z Afryką.

Relacje na linii Ankara-Waszyngton są napięte od lipca 2016 roku, kiedy w Turcji udaremniono zamach stanu. Pogorszyły się jednak jeszcze bardziej z powodu amerykańskiego wsparcia udzielanego kurdyjskiej milicji w Syrii, którą Turcja traktuje jako organizację terrorystyczną. Właśnie w milicję o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) wymierzona jest trwająca od 20 stycznia turecka operacja wojskowa w Afrinie na północnym zachodzie Syrii.

Od początku tej ofensywy Turcja kilkukrotnie ostrzegała, że może ją rozszerzyć na teren miasta Manbidż, które jest położone około 100 kilometrów na wschód od Afrinu. Manbidż także jest pod kontrolą YPG, a razem z Kurdami działają tam amerykańscy wojskowi.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wzywał żołnierzy USA, by wycofali się z Manbidżu w celu uniknięcia ewnetualnych starć między wojskami krajów należących do NATO. Kwestię tę omawiali w weekend rzecznik Erdogana Ibrahim Kalin i doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMaster, którzy spotkali się w Stambule. Z komunikatu biura Erdogana wynika, że politycy podkreślali konieczność "długoterminowego partnerstwa strategicznego" między Ankarą a Waszyngtonem.

W czwartek (15 lutego) turecką stolicę ma odwiedzić Rex Tillerson, który spotka się tam z Erdoganem i Cavusoglu i będzie z nimi rozmawiał głównie o Syrii.

Szef tureckiej dyplomacji oświadczył, że oczekiwania Turcji wobec USA "są jasne" i Waszyngton został o nich poinformowany.

"Nie chcemy już obietnic, chcemy konkretnych działań Stanów Zjednoczonych. Jeśli w Manbidżu nie zrobią tego, co konieczne, my to zrobimy" - dodał Cavusoglu, oceniając, że konieczne jest przywrócenie zaufania między krajami. "Aby móc rozmawiać o wielu sprawach, należy przywrócić utracone zaufanie, a powodem utraty zaufania są USA" - ocenił.

Szef MSZ Turcji powiedział też dziennikarzom, że amerykańskie siły celowo zostawiają pod kontrolą dżihadystów z Państwa Islamskiego niektóre obszary, by móc uzasadnić swoje wsparcie dla kurdyjskich bojowników i nie zrywać z nimi stosunków, czego domaga się Ankara.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA