REKLAMA

Tusk: nie możemy pozwolić by terroryści odnieśli swoje cele

  • Autor: PAP
  • 14 listopada 2015 10:10
Tusk: nie możemy pozwolić by terroryści odnieśli swoje cele Tusk: "To oburzający atak przeciwko Francji i całej Europie" (fot. Hochgeladen/Wikipedia/CC BY 2.0)


Francja jest na pierwszej linii frontu walki z terroryzmem, ale to walka wszystkich Europejczyków - napisał w sobotę w liście do prezydenta Francois Hollande'a szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jak dodał nie można pozwolić by terroryści osiągnęli swoje cele.

"To oburzający atak przeciwko Francji i całej Europie" - napisał Tusk w odpowiedzi na zamachy w Paryżu, w wyniku których zginęło ponad 120 osób.

Szef Rady Europejskiej podkreślił, że Francuzi to silny naród, którzy przezwycięży tę tragedię. Wyrażając swoją solidarność zapowiedział wsparcie dla Paryża. "Zapewnimy, że ten tragiczny, haniebny akt terroru nie odniesie swoich celów: dzielenia, straszenia, podważania równości i braterstwa, wartości, które stanowią o wielkości francuskiego narodu" - podkreślił.

Tusk zaznaczył, że podczas niedzielnego spotkania G20 w Turcji będzie się domagał od przywódców światowych odpowiedzi na zagrożenie terroryzmem. Zapewnił, że na poziomie unijnym zostanie zrobione wszystko, aby Francja była bezpieczna.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w przesłaniu do Hollande'a wraził oburzenie zamachami, które określił jako haniebne. "Ufam, że władze i naród francuski wspólnie przejdą tę próbę" - napisał Juncker.

W piątek wieczorem w Paryżu doszło do serii zamachów terrorystycznych, w których zginęło co najmniej 120 osób. Ataki przeprowadzono w różnych miejscach miasta, m.in. w pobliżu Stade de France i w sali koncertowej Bataclan, gdzie przetrzymywano zakładników. Zdaniem francuskiej prokuratury w całym mieście przeprowadzono jednocześnie co najmniej sześć zamachów.

W zamachach rany odniosło także ponad 200 osób; 80 z nich jest w stanie ciężkim. Było to najtragiczniejsze wydarzenie, jakie dotknęło Francję od czasów drugiej wojny światowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Teodor 2015-11-14 11:53:43
    Do wypowiedzi Pana Tuska, już się przyzwyczailiśmy. Wspaniały Europejczyk, który nigdy nie troszczył się o Polskę i jej obywateli, tylko o całą Unię Europejską, a szczególnie o Niemcy. Nie wolno dopuścić żeby terroryści osiągnęli swoje cele? Przecież, oni już je osiągnęli. Z terroryzowali i zastraszyli cały Paryż. Może zaczniecie mówić, kto przyczynił się do wypuszczenia "bestii" i naprawdę odpowiada za całe zło i setki tysięcy ludzkich tragedii. Mówienie o skutkach, to chowanie głowy w piasek. Trzeba analizować przyczyny i głośno mówić ludziom, żeby wiedzieli o zbrodniczej polityce. Zatajanie i zgadzanie się na politykę przyczynową, jest przyznawaniem się do współwiny, w imię czerpania osobistych korzyści politycznych. Takie zaprzaństwo człowieczeństwa wśród elit parlamentu europejskiego i jego sprzymierzeńców, doprowadzi Polskę do katastrofy. O Europie nie mówię, bo przede wszystkim jestem Polakiem. Moja Ojczyzna i moi Rodacy, sa dla mnie najważniejsze. Nie można trzymać dziesięć srok za ogon.
  • orrrr 2015-11-14 10:42:46
    proszę o odpowiedź autora artykułu: co to znaczy "odnieść cele"?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA