REKLAMA

Tyszka, Kukiz'15: Nie widzimy problemu w nowelizacji ustawy o TK

  • Autor: PAP/GP
  • 20 listopada 2015 16:21
Tyszka, Kukiz'15: Nie widzimy problemu w nowelizacji ustawy o TK Stanisław Tyszka w momencie wyboru na wicemarszałka Sejmu (fot. facebook.com)

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, z Ruchu Kukiz'15 powiedział w piątek, że jego klub nie widzi problemu w szybkim podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Przekonywał, że najważniejsze jest, aby TK nie był hamulcowym przy zmianach ustrojowych.

Ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego przewiduje podpisana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS. Sejm uchwalił nowelizację w czwartek; w piątek Senat skierował ją do podpisu prezydenta. Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

- My nie widzimy problemu w szybkim podpisie prezydenta, opowiedzieliśmy się za nowelizacją ustawy, bo to PO z PSL próbowały dokonać zamachu na Trybunał i zapewnić sobie dyspozycyjność sędziów - powiedział w piątek PAP Tyszka.

Opozycja reaguje gwałtownie

Jako "histeryczne" uznał wypowiedzi polityków PO i Nowoczesnej, którzy w piątek krytykowali prezydenta za szybkie podpisanie nowelizacji ustawy o TK. - Nowoczesna i Platforma to partie, które stoją na straży interesów establishmentu III RP - przekonywał Tyszka.

Jak dodał, Ruch Kukiz'15 daje PiS kredyt zaufania w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.  - Mamy nadzieję, że nowi sędziowie będą niezawiśli i będą stali na straży interesów Polaków. Nie chcemy, żeby TK był hamulcowym przy poważnych zmianach ustrojowych, których potrzebują Polacy - podkreślił Tyszka.

Sędziowie wybierani na nowo

8 października poprzedni Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK w miejsce tych, których kadencja wygasa w tym roku, czemu sprzeciwiało się PiS. Trzej sędziowie - wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasła 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu - nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę. 2 i 8 grudnia wygasa kadencja dwojga innych sędziów.

Nowelizacja stanowi, że w przypadku sędziów TK, których kadencja upływa w 2015 r., termin na zgłaszanie kandydatów na ich następców wynosi 7 dni od wejścia tego przepisu w życie. Oznacza to nowy wybór pięciu sędziów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • IQ 2015-11-22 17:37:35
    Kukiz, od samego początku jak tylko usłyszałem, że bawisz się w politykę, zakrzyknąłem, no ku..wa to już i takich będziemy mieć w polityce ( przecież oni już byli: samoobrona, Palikot, Partia przyjacił piwa, i inne oszołomstwa) jedno wiem , że to postępowanie doprowadzi Cię kiedyś na kraniec, zostaniesz ośmieszony i wystawiony na społeczną ocenę. A będzie ona tylko jedna, nie uciekniesz przed ludzki wzrokiem i będziesz musiał ( twoi bliscy też) z tym żyć. Nie wiem czy dasz rade ???REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA