REKLAMA

Tyszka po podpisaniu noweli ustawy o Trybunale: Jedyne wyjście to zmiana konstytucji

  • Autor: PAP/AT
  • 28 grudnia 2015 13:25
Tyszka po podpisaniu noweli ustawy o Trybunale: Jedyne wyjście to zmiana konstytucji - Jeśli nie dojdzie do zmiany konstytucji, to konflikt wokół TK będzie się dalej zaostrzał - mówi Tyszka (Stanisław Tyszka, fot.facebook.com/stanislaw.tyszka)

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) ocenił, że podpisanie noweli ustawy o TK przez prezydenta nie zakończy sporu wokół Trybunału. Jego zdaniem, jedyne kompromisowe wyjście z sytuacji, to zmiana konstytucji, proponowana przez klub Kukiz'15.

"Podpisanie noweli ustawy o TK przez prezydenta nie zakończy sporu wokół Trybunału, będziemy mieli kolejne odsłony gry o Trybunał. Jedynym kompromisowym sposobem wyjścia z tej sytuacji jest przyjęcie zmiany konstytucji, zaproponowanej przez klub Kukiz'15" - powiedział Tyszka.

Jego zdaniem, jeśli nie dojdzie do zmiany konstytucji, to konflikt wokół TK będzie się dalej zaostrzał.

Projekt zmian w konstytucji, autorstwa Kukiz'15 (podpisanego także przez posłów PiS), przewiduje: wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności ustawy o TK z konstytucją przez Sąd Najwyższy. Według projektu, wygaszone mają zostać także kadencje wszystkich sędziów TK, a nowi wybrani zostaną na zasadach określonych m.in. w konstytucji, po dokonaniu w niej proponowanych zmian.

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

W ocenie Tyszki, jest realna szansa, że propozycje klubu Kukiz'15 spotkają się z poparciem pozostałych klubów parlamentarnych. Jak dodał, dotychczasowe wypowiedzi polityków różnych opcji są "bardzo obiecujące". "Wszystko sprowadza się do tego, czy te partie będą w stanie wyjść ze swoich okopów i zgodzić się na kompromis. Mam nadzieję, że w pewnym momencie wszyscy dojdą do wniosku, że jedynym sposobem jest zmiana konstytucji" - podkreślił.

Prezydent podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o TK, którą w zeszłym tygodniu uchwalił Sejm. Nowelizacja stanowi, że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • angor56 2015-12-28 19:19:44
    Przestancie pieprzyć o zmianie konstytucji to są inicjatywy na miesiace jak nie min.2 lata dyskusji a tu trzeba już zmiany w naprawie panstwa z 8 letniego złodziejstwa- nie po to głosowałem na Kukiz15 aby zwalniał przez gadke zmiany konstytucji reformy które natychmiast są p[otrzebne polsce- P.Kukiz obudz się razem z kolegami- nie po to na was głosowałem abyscie teraz wstrzymywali od głosu. Jak nie zmienicie swojego postępowania pies was- je- ł .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA