REKLAMA

Tyszka: przekazać kompetencje TK do Sądu Najwyższego

  • Autor: PAP
  • 02 grudnia 2015 18:46
Tyszka: przekazać kompetencje TK do Sądu Najwyższego Stanisław Tyszka (fot. facebook.com/stanislaw.tyszka)

Z apelem o rozpoczęcie debaty nad reformą sądownictwa konstytucyjnego i o przekazanie kompetencji Trybunału Konstytucyjnego do Sądu Najwyższego - zwrócił się podczas środowej debaty nad wyborem sędziów TK poseł Kukiz'15 Stanisław Tyszka.

"Nam zależy na zmianie ustroju, na naprawie Rzeczpospolitej. Nie będziemy wyznaczać sędziów, którzy musieliby stać na straży obecnie obowiązującej, złej dla Polaków konstytucji" - powiedział Tyszka, uzasadniając, dlaczego Kukiz'15 nie zgłosił swojego kandydata do TK.

Podkreślił, że sędziowie orzekający o zgodności ustaw z konstytucją "powinni być prawdziwie niezależni". "Dlatego apelujemy o rozpoczęcie debaty o reformie sądownictwa konstytucyjnego. Naszym zdaniem obecny model zapoczątkowany komunistyczną ustawą o TK z 1985 roku nie sprawdza się. TK wielokrotnie orzekał pod dyktando polityczne jak chociażby ws. grabieży oszczędności z OFE czy podniesienia wieku emerytalnego" - mówił poseł Kukiz'15.

Dlatego - kontynuował Tyszka - ugrupowanie Kukiz'15 "proponuje poważną dyskusję o likwidacji TK i przekazanie jego kompetencji do badania konstytucyjności ustaw do Sądu Najwyższego". "Bardzo nas cieszy, że jeden z kandydatów zgłoszonych przez PiS, prof. Lech Morawski proponuje tego typu reformę czyli likwidację TK i przekazanie kompetencji do SN" - zaznaczył Tyszka.

Dodał, że ze względu na obecny sposób procedowania nad kandydatami na sędziów TK, "ze względu na szacunek do naszych wyborców, szacunek do Polaków" klub Kukiz'15 nie może się wypowiedzieć ws. kandydatur na sędziów TK. Kandydatury na sędziów TK zgłosił klub PiS. "Mamy obowiązek reprezentować obywateli, obywatele po prostu nie mogli się z nimi zapoznać (kandydaturami - PAP)" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA