REKLAMA

Uchodźcy, Waszczykowski w Atenach: Każdy kraj powinien pomagać w takiej skali, na jaką go stać

  • Autor: AT
  • 04 listopada 2016 07:56
Uchodźcy, Waszczykowski w Atenach: Każdy kraj powinien pomagać w takiej skali, na jaką go stać Witold Waszczykowski spotkał się z Nikosem Kotziasem w Atenach (Witold Waszczykowski i Nikos Kotzias fot.msz.gov.pl/M.Jasiulewicz)

• Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przebywał z wizytą w Atenach.
• Przyjechałem, aby dowiedzieć się więcej o sytuacji w tej części Europy - powiedział.
• Rozmowy ministrów dotyczyły stosunków dwustronnych oraz wyzwań stojących przed Unią Europejską.

Przyjechałem, aby od ministra Kotziasa dowiedzieć się więcej o sytuacji w tej części Europy. Grecja jest jednym z tych państw na południu Europy, które narażone są na wielkie fale emigrantów i uchodźców, spowodowane konfliktami, które trwają na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce - mówił minister Witold Waszczykowski w Atenach po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Grecji Nikosem Kotziasem.

Dzisiejsze rozmowy ministra Waszczykowskiego dotyczyły stosunków dwustronnych oraz wyzwań stojących przed Unią Europejską, w tym stanowisk obu państw wobec kryzysu migracyjnego i Brexitu. Rozmawiano także o sytuacji bezpieczeństwa zarówno w Europie, jak i w rejonie Morza Śródziemnego.

- Zgadzamy się, że nie rozwiążemy tego problemu, jeśli nie załagodzimy konfliktów, które generują fale uchodźców i migrantów. Zgadzamy się, że nie rozwiążemy tego problemu, jeśli nie zabezpieczymy granic Europy, nie stworzymy sił, które strzegłyby granic na lądzie i na morzu, oraz nie znajdziemy rozwiązania dla tych tysięcy uchodźców, które już znalazły się w Europie - podkreślił szef polskiego MSZ.

Minister Waszczykowski przypomniał także o zaproponowanej przez państwa Grupy Wyszehradzkiej koncepcji elastycznej solidarności.

- Każdy z krajów w Europie jest na różnym poziomie rozwoju gospodarczego i bogactwa. Każdy kraj powinien więc pomagać w rozwiązaniu problemu w takiej skali, na jaką go stać - mówił. Zaznaczył także, że "Polska wysyła znaczącą pomoc dla syryjskich uchodźców do ościennych państw: Libanu i Jordanii. Pomoc tą będziemy zwiększać".

- Rozmawialiśmy o sytuacji wewnętrznej w UE, o Brexicie, o tym, że trzeba łagodnie rozstać się z Wielką Brytanią, ale jednocześnie wykorzystać ten proces do naprawy UE. Aby wróciła ona na drogę rozwoju, wzrostu oraz dalszego rozszerzania się. Aby była ona atrakcyjną instytucją dla tych państw, które chciałyby do tej unii wejść - podkreślił minister Waszczykowski podczas konferencji prasowej.

W Atenach szef polskiej dyplomacji rozmawiał również z prezydentem Grecji Prokopisem Pavlopoulosem. Rozmowy dotyczyły sytuacji w regionie, kryzysu migracyjnego oraz przyszłości Unii Europejskiej. Na zakończenie wizyty minister Waszczykowski spotkał się w ambasadzie RP w Atenach z miejscową Polonią.

W piątek szef MSZ złoży wizytę na Cyprze, gdzie spotka się m.in. z prezydentem, ministrem spraw zagranicznych i przewodniczącym Izby Reprezentantów Republiki Cypryjskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA