REKLAMA

UE a Brexit: Waszczykowski przekonuje, by rozmawiać o reformie Unii

  • Autor: GP
  • 23 sierpnia 2016 09:21
UE a Brexit: Waszczykowski przekonuje, by rozmawiać o reformie Unii Witold Waszczykowski przekonywał, że UE wobec Brexitu nie może zachowywać się jakby nic się nie stało. (fot.:twitter.com/MSZ_RP)

• Szef polskiego MSZ przypomina, że polski rząd chce reformy Unii Europejskiej (UE) i apeluje o zmiany traktatów.
• Polityk nazywa Brexit poważnym ostrzeżeniem dla Wspólnoty.
• Waszczykowski liczy, że ten temat i inne zostaną dogłębnie przedyskutowane w czasie zbliżającej się wizyty w Polsce Angeli Merkel.

We wtorek (23 sierpnia) polski szef dyplomacji, Witold Waszczykowski odwiedził studio Polskiego Radia. Wobec intensywnego tygodnia spotkań dyplomatycznych w Warszawie jego rozmowa była poświęcona właśnie polityce międzynarodowej.

Najpierw polityk odpowiedział o niedawne spotkanie liderów Włoch, Francji i Niemiec, które odbyło się w poniedziałek (22 sierpnia). Liderzy krajów Europy Zachodniej rozmawiali o Brexicie.

- To jest jedno z licznych takich inicjatyw. Tych spotkań będzie więcej. - podkreślał Witold Waszczykowski. - Proszę pamiętać, że Brexit jeszcze się formalnie nie zaczął, Wielka Brytania jeszcze nie podjęła formalnych kroków. 

Waszczykowski przekonywał, jak polski rząd chce, by Unia Europejska (UE) przeprowadziła rozstanie Wspólnoty z Londynem. - Proces będzie trójtorowy: samo wyjście Wielkiej Brytanii z UE, do tego będą rozmowy z Londynem o tym, jak kraj będzie współpracował z Brukselą, gdy już do tego dojdzie. To w końcu piąte gospodarka świata, Wielka Brytania nie przestanie być krajem europejskim. Jest chociażby mocno związana z NATO. My naciskamy też na trzeci proces, czyli reformę Unii.

Waszczykowski przekonywał, że trzeba mówić o sytuacji Unii głośno, bo nie można (jak niektórzy politycy europejscy) przejść nad Brexitem "do porządku dziennego".

Czytaj: Minister Waszczykowski przygotowuje serię spotkań dyplomatycznych

- Jeśli Unia myślała o rozszerzeniu się przez wiele lat, czy to na Bałkanach, czy też o przyjęciu Turcji, a traci tak poważnego członka jak Wielka Brytania. to coś jest nie w porządku - argumentował Waszczykowski. - Gdy my mówimy o reformie Unii, mówimy o zmianie traktatów, to nasi oponenci mówią o tym by traktatów nie ruszać. Tak nie może być.

Polityk liczy, że ten temat poruszy w czasie spotkania z Grupą Wyszehradzką (V4) Angela Merkel, która w piątek (26 sierpnia) spotka się z Beatą Szydło w Warszawie. Inne tematy:

- Najpierw będą poruszane kwestie bilateralne. Zwłaszcza kwestie gospodarcze, bezpieczeństwa, wprowadzenie w życie decyzji szczytu NATO i oczywiście Brexit - zaczynał Waszczykowski. Po czym podkreślił, że z liderami V4 Merkel będzie musiała rozmawiać o kwestiach regionalnych i polityce UE wobec konfliktu Rosji i Ukrainy.

- Musimy też spodziewać się kwestii uchodźców i migrantów - kończył, zapowiadając bardzo intensywne rozmowy pod koniec tygodnia.

Sam Waszczykowski pod koniec tygodnia uda się do Turcji, która też jest krajem skupiającym uwagę opinii międzynarodowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA