REKLAMA

Ujazdowski: Spór o Trybunał Konstytucyjny obniżył autorytet tej instytucji

 • Autor: PAP/AT
 • 08 grudnia 2016 11:12
Ujazdowski: Spór o Trybunał Konstytucyjny obniżył autorytet tej instytucji (Kazimierz Michał Ujazdowski, fot.ujazdowski.pl)

• Polityka wobec Trybunału Konstytucyjnego wydała bardzo złe skutki - przyniosła obniżenie autorytetu tej instytucji i niepewność prawa - ocenił europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski.
• Jego zdaniem ustawy dot. TK nie zakończą sporu.
• Skrzywieniem jest przekonanie, iż większość parlamentarna może wszystko, że mandat wyborczy daje możliwość ustalenia wszelkich reguł - ocenił Ujazdowski

Ujazdowski był pytany w Polskim Radiu 24 jak ocenia efekty dyskusji nt. TK i czy nowe ustawy dot. Trybunału uchwalane przez PiS zagwarantują przywrócenie konstytucyjnego ładu.

"Tu moja ocena jest bardzo pesymistyczna (...); ten spór o Trybunał, polityka wobec Trybunału wydała bardzo złe skutki - obniżono autorytet instytucji, konflikt bez perspektywy zakończenia, niepewność prawa i w rezultacie niższe gwarancje ochrony praw obywateli. Tę część polityki oceniam bardzo krytycznie, prawdę powiedziawszy nie widzę dzisiaj dróg wyjścia z tej sytuacji. W żadnym razie uchwalane ustawy nie kończą tego konfliktu i nie jest to także konflikt o pana prezesa Rzeplińskiego, to jest znacznie więcej" - powiedział Ujazdowski.

Dodał, że była możliwość zawarcia kompromisu ws. TK w marcu; wówczas zaproponował on, aby kompromis polegał na dopuszczeniu do orzekania trzech sędziów powołanych przez ten Sejm i zadeklarowanie przez strony konfliktu, że sędziowie wybrani jesienią ub. roku obejmą wakaty po tych, którzy kończą kadencję w najbliższym czasie.

Ujazdowski powiedział, że wówczas jego propozycja została "gwałtownie odrzucona". "Prawdę powiedziawszy przez wszystkich aktorów, przez wszystkie strony" - dodał europoseł.

Czytaj też: Rzepliński: Prezydent narusza konstytucję. To będzie kosztować nas wszystkich

Jak mówił, jednym ze źródeł kryzysu jest zachowanie elity prawniczej, która częstokroć chce być poza kontrolą publiczną. "Ale to są skrzywienia obecne w polityce państw demokratycznych, tak jak np. skrzywieniem jest przekonanie, iż większość parlamentarna może wszystko, że mandat wyborczy daje możliwość ustalenia wszelkich reguł" - ocenił Ujazdowski.

Przekonywał, że warto zawrzeć kompromis ws. TK i zakończyć spór, który obciąża Polskę na arenie międzynarodowej.

Ujazdowski na pytanie, czy dalej pozostaje w PiS odpowiedział, że "oczywiście, nic się nie zmienia". "Przede wszystkim koncentruję się na pracy w Parlamencie Europejskim, ale w kwestiach kluczowych dla państwa formułuję samodzielny głos. Mam takie poczucie, że reprezentuję tych wyborców, którzy oczekiwali dobrej zmiany, ale nie chcą wstrząsów, chcą szacunku dla instytucji. Nigdy nie wycofam się z tego, by formułować niezależny głos w tych sprawach, które są kluczowe dla Rzeczpospolitej" - podkreślił Ujazdowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • tomasz_kubik@toya.net.pl 2016-12-08 17:39:21
  Błędny jest komentarz Kazimierza Ujazdowskiego jakoby Trybunał Konstytucyjny tracił prestiż. Próby P. i S. zdyskredytowania konstytucyjnej instytucji kończyły się fiaskiem i dopóki w P. i S. nie będzie refleksji, że Konstytucja decyduje o funkcjonowaniu między innymi P. i S. w parlamencie, rządu i Andrzeja Dudy w funkcji prezydenta, następne kompromitacje P. i S. będą nieuniknione.
 • wdzivny 2016-12-08 16:24:06
  Do WodzuRwącaRzeka: to trząś portkami, bo wstrząsów nam historia nie szczędziła.
 • wdzivny 2016-12-08 16:19:32
  Pocieszające, że i w PiS są uczciwi, trzeźwo myślący ludzie, bo przetarg, która partia, a nie prawo, będzie rządzić w TK, nie przysparza tej instytucji wiarygodności.
 • Troskliwy 2016-12-08 14:23:01
  Spór o Trybunał Konstytucyjny obniżył przede wszystkim autorytet prezydenta.
 • WRZgeniiusz 2016-12-08 14:21:40
  Do WodzuRwącaRzeka: Tak jest! Zacznijmy od Piotrowicza.
 • WodzuRwącaRzeka 2016-12-08 11:53:38
  nie chcą wstrząsów? właśnie, że wstrząsy są potrzebne! wywalić wszystkich związanych ze służbami PRL!! milicjantów, prokuratorów, sędziów, urzędasów i członków rad nadzorczych państwowych spółek! Orban pokazał jak to się robi: jedną ustawą wymiótł całe gówno zalegające na Węgrzech - określił granicę wiekową dla wszystkich sprawujących stanowiska kierownicze! genialne i jakie proste! a my dalej tańcujemy z Rzeplińskim członkiem PZPR!!!! WSTRZĄSY MAJĄ BYĆ!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA