REKLAMA

Ukraina: deputowani proszą prezydenta Dudę o zawetowanie ustawy o IPN

  • Autor: PAP/JS
  • 01 lutego 2018 18:31
Ukraina: deputowani proszą prezydenta Dudę o zawetowanie ustawy o IPN Ukraińscy posłowie uważają, że ich polscy partnerzy mają jeszcze czas na opuszczenie drogi konfrontacji i podziękowali posłom i senatorom, którzy sprzeciwiali się nowelizacji ustawy o IPN. (fot. pixabay.com)

Współprzewodniczący grupy parlamentarnej ds. kontaktów z Polską w Radzie Najwyższej Ukrainy zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie zmian do ustawy o IPN, która ich zdaniem jest radykalnie antyukraińska.

Pod opublikowanym apelem podpisali się deputowani Oksana Jurynec z prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki i Mykoła Kniażycki z Frontu Ludowego. Uznali oni, że nowelizacja ustawy o IPN może zniszczyć fundament dobrosąsiedzkich stosunków między naszymi narodami i państwami.

Oświadczyli, że przyjęty przez Sejm i Senat dokument "poniża godność narodu ukraińskiego, znieważa prawdę historyczną i jest sprzeczny z ponad czterdziestoletnią pracą na rzecz pojednania między naszymi narodami".

"Nie do przyjęcia jest dla nas użycie w ustawie terminu ukraińscy nacjonaliści w odniesieniu do sprawców zbrodni na Polakach. Narodowość nie jest wskazywana, gdy mówi się o zbrodniach nazistów i komunistów. Oznacza to faktycznie, że polski parlament nazywa naród ukraiński narodem zbrodniarzy i kolaborantów III Rzeszy" - czytamy.

Czytaj też: Michał Dworczyk: Premier powołał zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem

Jurynec i Kniażycki zaznaczyli, że Ukraińcy w pierwszej połowie XX wieku cierpieli zarówno od działań komunistów, jak i hitlerowskich Niemiec. "Polscy parlamentarzyści świadomie czy nieświadomie lecz bardzo dokładnie skopiowali podstawy polityki kolonizacyjnej komunistycznej Moskwy przeciwko narodowi ukraińskiemu" - oświadczyli.

Podkreślono jednocześnie, że decyzje Sejmu i Senatu są ciosem wymierzonym w czasie, gdy Ukraina prowadzi wojnę z Rosją. "Tym bardziej bolesnym, gdyż zadanym przez sąsiada, z którym łączy nas partnerstwo strategiczne i wzajemna sympatia między milionami Ukraińców i Polaków" - stwierdzili.

Ukraińscy posłowie uważają, że ich polscy partnerzy mają jeszcze czas na opuszczenie drogi konfrontacji i podziękowali posłom i senatorom, którzy sprzeciwiali się nowelizacji ustawy o IPN.

"Zwracamy się do prezydenta Polski Andrzeja Dudy o nałożenie weta na ustawę o IPN (…). Jesteśmy przekonani, że taki krok zostanie należycie przyjęty i poparty w Polsce, na Ukrainie i w całym demokratycznym świecie" - głosi oświadczenie Jurynec i Kniażyckiego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Krynicki 2018-02-03 14:59:03
    ... godność narodu ukraińskiego !!!! Co, jakiego narodu , jaka godność, żeby mieć godność, to wpierw trzeba być bytem narodowym, a oni nigdy nie byli i nie będą, to zlepek, banderowców, bandytów, tępych sowieckich pomiotów, ,którzy są odważni kiedy bija i mordują dzieci i starców, lub ludzi innej nacji w stosunku 5 :1 . Pod żadnym pozorem, nie wolno temu terytorium mafii i bezprawia i bandytyzmu dać prawo do uznawania się za państwem równe innym państwom europejskim, a w szczególności Polsce.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA