REKLAMA

Ukraina: Niemcy i Francja nadal gotowe do realizacji porozumienia z Mińska

  • Autor: aw/PAP
  • 20 października 2016 06:52
Ukraina: Niemcy i Francja nadal gotowe do realizacji porozumienia z Mińska Rozmowy dotyczyły sytuacji na Ukrainie (fot.:Europejska Partia Ludowa/flickr.com/CC BY 2.0)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w nocy ze środy na czwartek (19/20 października) po spotkaniu tzw. czwórki normandzkiej w Berlinie, że uczestnicy rozmów postanowili opracować mapę drogową - plan ustalający kolejność przyszłych działań na Ukrainie w celu pokojowego rozwiązania konfliktu.

"To jest postęp dzisiejszego dnia" - podkreśliła Merkel. Niemiecka kanclerz wyjaśniła, że będące podstawą procesu pokojowego porozumienie z Mińska nie zawierało szczegółowych zapisów i prowadziło do odmiennych interpretacji politycznych. Ministrowie spraw zagranicznych i eksperci mają w ciągu miesiąca podjąć prace nad sprecyzowaniem mapy działań.

Merkel dodała, że podczas spotkania uzgodniono także stworzenie w Donbasie czterech dalszych stref, z których strony konfliktu mają wycofać ludzi i sprzęt wojskowy. We wrześniu podpisana została umowa o stworzeniu trzech pierwszych stref tego rodzaju.

Szefowa niemieckiego rządu zaznaczyła, że przedmiotem rozmów były też kwestie humanitarne - wymiana jeńców, dostęp Czerwonego Krzyża do terenu walk oraz zaopatrzenie mieszkańców Donbasu w wodę.

"To jest ciężki orzech do zgryzienia, Niemcy i Francja są jednak nadal gotowe do udziału w realizacji porozumienia z Mińska" - powiedziała Merkel.

Oprócz Merkel w spotkaniu w stolicy Niemiec uczestniczyli prezydenci Francji, Rosji i Ukrainy - Francois Hollande, Władimir Putin i Petro Poroszenko.

Ostatni szczyt państw czwórki normandzkiej odbył się ponad rok temu w Paryżu. Od początku konfliktu w Donbasie zginęło ponad 9,5 tysiąca osób. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA