REKLAMA

Ukraina ostrzega Polskę przed mieszaniem się Rosji

 • Autor: PAP/PSZ
 • 05 marca 2018 09:47
Ukraina ostrzega Polskę przed mieszaniem się Rosji Szef ukraińskiego MSZ deklaruje chęć poprawy relacji z Polską. (fot. Shutterstock)

Na eskalacji sporów między Polską a Ukrainą zyskuje jedynie Rosja, to pozwala przypuszczać, że pomysł "grzebania" przy polsko-ukraińskiej historii przez polskich nacjonalistów podsunął im nie kto inny, tylko rosyjskie służby specjalne - twierdzi szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin.

 • Szef ukraińskiej dyplomacji przestrzega przed mieszaniem się Rosji w stosunki polsko-ukraińskie.
 • "Nie mamy prawa ot tak zrujnować naszej przyszłości i strategicznego partnerstwa" - podkreślił Klimkin.
 • Ukraiński minister przyznał, że po polskiej stronie nie widzi gotowości do odbudowania dobrych relacji.

W jego ocenie punktem wyjścia polsko-ukraińskiej historii były nie wojny i konflikty, tylko pokojowe współistnienie na przestrzeni wieków. "Świadectwem tego stanu rzeczy jest obecna sytuacja. Polacy i Ukraińcy to dziś dwie niezwykle bliskie sobie nacje, o podobnych językach, kulturach, mentalności i wartościach cywilizacyjnych" - pisze w Klimkin w dzienniku "Rzeczpospolita".

Jak stwierdził, ma głęboką nadzieję, iż obecne nieporozumienia nie zrujnują tego dorobku. "Jestem też absolutnie przekonany, że nie istnieją obiektywne przyczyny dla pogorszenia polsko-rosyjskich relacji" - dodał. Według niego zostały one przykryte przez "niepotrzebną i szkodliwą dla obu narodów falę historycznych rozliczeń, która została wywołana przez polityków i media". "Historie należy traktować z wielkim szacunkiem i ostrożnością. Nie można wyciągać poszczególnych wydarzeń z kontekstu, zniekształcać faktów zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem" - napisał.

"Niedopuszczalne jest także zawłaszczanie historii, przypisywanie sobie wyłącznego prawa do prawdy. Oczywiście istnieją obiektywne fakty historyczne, lecz także każdy naród, każde państwo patrzy na przeszłość przez swoje własne okulary, z pewną dozą subiektywizmu" - dodał.

Czytaj także: Prezydent Ukrainy uspokaja ws. kryzysu gazowego

Zdaniem szefa ukraińskiej dyplomacji na eskalacji sporów nie zyska ani Polska ani Ukraina, jedynie Rosja. "Właśnie to pozwala mi przypuszczać, że pomysł grzebania przy polsko-ukraińskiej historii przez polskich nacjonalistów podsunął im nie kto inny, tylko właśnie rosyjskie służby specjalne. Jeżeli weźmiemy ich wpływ na brexit, ingerencję w wybory w Stanach Zjednoczonych czy referenda w Holandii i Katalonii, to te podejrzenia wydają się wielce prawdopodobne" - napisał Klimkin.

Na zakończenie dodał, że Polska i Ukraina mają przed sobą wspólną teraźniejszość i - ma nadzieję - również przyszłość. "Nie mamy prawa ot tak zrujnować naszej przyszłości i strategicznego partnerstwa, od którego dzisiaj zależy los obu naszych narodów" - napisał.

"Jestem gotów na szczery dialog z polskimi kolegami, aby wspólnie z nimi uczcić pamięć naszych ofiar każdej narodowości, prosić o przebaczenie i przebaczać. Jestem gotów wziąć odpowiedzialność za przywrócenie naszych relacji do normalności i standardów cywilizowanego, europejskiego dialogu. Niestety, jak dotąd nie widzę takiej gotowości po polskiej stronie. Mimo to jestem przekonany, że inne wyjście nie istnieje. Wzywam więc Ukraińców i Polaków, którzy cenią nasze wspólne dziedzictwo, aby nie milczeli i zabrali głos w imię pojednania" - zaapelował Klimkin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • odmieniec 2018-03-07 17:48:23
  Pokazał się komunikat: Użyto niedozwolonego wyrazu! Ja natomiast wstawiłem tylko link do swojego postu na Facebooku. Nigdy nie używam wulgarnych słów, ani nie podżegam do wzniecania konfliktów. Gdzie więc jest ten wyraz uniemożliwiający dodanie komentarza?
 • EuPi 2018-03-05 19:16:29
  Kto z naszych rzadzących, pracuje dla Putina? Wywoływanie konfliktu z Ukrainą o tym swiadczy.
 • Stacho G.-Stańczyk 2018-03-05 15:46:17
  Zanim uwaga, najpierw cytata: "Na eskalacji sporów między Polską a Ukrainą zyskuje jedynie Rosja, to pozwala przypuszczać, że pomysł "grzebania" przy polsko-ukraińskiej historii przez polskich nacjonalistów podsunął im nie kto inny, tylko rosyjskie służby specjalne - twierdzi szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin." Słusznie prawi. Dlatego też, tak Niemcy potępiły Hitlera i jego NSDAP, jak FR potępiła Stalina i satlinizm, tak Ukraina powinna potępić ideologów, organizatorów i realizatorów ludobójstwa polskich rodzin oraz wsadzić do mamra tych, którzy ich gloryfikują, jak też tych, którzy głoszą roszczenia terytorialne wobec Polski i prześladują polski język, a FR nie będzie miała podstaw do "wygrywania" tych spraw. Wszystko więc w rękach Ukrainy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA