REKLAMA

Ukraina: Stefan Bandera na polskiej ambasadzie w Kijowie

 • Autor: GP
 • 17 lutego 2017 08:20

• Działacze ukraińskiej organizacji "Czarny Komitet" przeprowadzili akcję protestacyjną wobec Polski w Kijowie. Nie akceptują oni, jak o Stefanie Banderze i UPA, wypowiada się polska elita polityczna, w tym prezydent Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński.
• Elementem protestu było zawieszenie na ogrodzeniu polskiej ambasady portretu Stefana Bandery.

W czwartek wieczorem (16 lutego) "Wirtualna Polska" przekazała informację o incydencie do jakiego doszło w Kijowie. W proteście wobec polityki Rzeczpospolitej wobec Ukrainy, na ogrodzeniu polskiej placówki dyplomatycznej zawieszono portret Stefana Bandery.

Organizacja odpowiedzialna za happening to ukraiński "Czarny Komitet", który w uzasadnieniu swojej inicjatywy wystosował do zainteresowanych protest.

- Jesteśmy oburzeni antyukraińskimi oświadczeniami najwyższych urzędników Polski - napisano w dokumencie. - Chodzi o prezydenta Andrzeja Dudę i prezesa partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego, którzy żądają od Ukrainy, by wyparła się heroizacji Stepana Bandery i UPA - czytamy.

Organizacja zamieściła nawet materiał filmowy dokumentujący zawieszenie portretu. Działacz komitetu mówi o proteście w ojczystym języku.

Sytuacja wokół przeszłości UPA dzieli polskich i ukraińskich polityków od lat, choć ostatnio konflikt historyczny nabrał na sile. Warto przypomnieć sytuację z czerwca ubiegłego roku, kiedy polskim politykom z PiS odpowiedział w liście Wołodymyr Wiatrowycz, urzędnik ukraiński odpowiedzialny za działanie ukraińskiego IPN. List działaczy polskiej partii rządzącej dotyczył zbrodni wołyńskiej.

Wiatrowycz pisał w swojej odpowiedzi, że polscy politycy i historycy uparcie nie chcą zrozumieć, że szacunek wobec Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i na Ukrainie nie ma żadnych antypolskich konotacji.

- Ukraińscy powstańcy uważani są za bohaterów nie za sprawą ich udziału w konflikcie polsko-ukraińskim, lecz z racji zaciętej (...) walki przeciwko reżimowi komunistycznemu - napisał szef ukraińskiej państwowej instytucji badawczej.

UPA to ważna część nowoczesnej tożsamości Ukrainy i Ukraińców, polskie akcenty w ocenie tej organizacji, która miała udział w zbrodniach na Polakach w XX wieku, pozostają sporne w wizji historii obu narodów.

Wiatrowycz oświadczył, że on i jego rodacy są świadomi, iż w szeregach UPA byli ludzie, którzy odpowiedzialni są za zbrodnie wojenne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • popis 2017-02-17 12:01:53
  I czym ten nasz Naczelnik się zajmuje???
 • artamator 2017-02-17 10:45:46
  W Polsce mamy już około 2 mln Ukraińców a jeden z naszych polityków, minister zresztą, stwierdził konieczność sprowadzenia do Polski około 4 mln tychże ludzi jako tanią siłę roboczą.... Czym to może grozić? Ano jeszcze gorszymi reperkusjami jak ta rzeź. Ukraińcy utworzą partię w parlamencie, stając się uznaną mniejszością narodową i wtedy bez trudności odbiorą nam ziemie na wschodzie a Niemcy przy akceptacji Rosji wrócą na swoje stare włości, bowiem nie ma na to mocnych dokumentów, że to jest nasze posiadanie. Pomogą im antypolskie organizacje ze Śląska opłacane przez niemieckie służby jak Ruch Autonomii Śląska łobuza Jerzy Gorzelika... W środku ostanie się protektorat pod żydowskim panowaniem - taka judeopolonia. Ludzie się nie zmieniają, zwłaszcza Ukraińcy na gwałt szukający swych korzeni oraz zapomnienia o SS Galizien itp . Najgorzej, gdy paluchy maczają w tym garnku niewydarzeni i sprzedajni politycy i dziwne polsko brzmiące organizacje. Jak widać nie mamy obrony, ponieważ mamy własnych polityków ...idiotów...
 • Józef. 2017-02-17 10:39:48
  Ja nie rozumiem Polskiego rządu wspierających bandyckich Ukraińców. Dla czego zajmują miejsca na polskich uczelniach i miejsca pracy w Polsce? Proszę Ich wyprowadzić z Polski i więcej nie wpuszczać do nas!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA