REKLAMA

Ukraina: Witold Waszczykowski leci do Kijowa i to nie sam

  • Autor: GP
  • 01 marca 2017 07:59
Ukraina: Witold Waszczykowski leci do Kijowa i to nie sam Spojrzenie na przyszłość Ukrainy w Londynie i Warszawie jest bardzo zbieżne. Oba kraje chcą integracji i proeuropejskiego kursu Kijowa. Na zdjęciu Witold Waszczykowski (po prawej) i Boris Johnson (po lewej). (fot. twitter.com/msz_rp)

• Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) poinformowało, że Witold Waszczykowski odwiedzi w środę (1 marca) Kijów.
• Polityk będzie przebywał w stolicy Ukrainy ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Borisem Johnsonem.

W środę wczesnym rankiem (1 marca) Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zagranicznych (MSZ) wystosowało komunikat, który informował o planowanej wizycie Witolda Waszczykowskiego u naszego wschodniego sąsiada. Waszczykowski ma odwiedzić Kijów z Brytyjczykiem kierującym londyńskim MSZ - ministrem Borisem Johnsonem.

- To pierwsza wspólna wizyta ministrów w tym formacie - zaakcentowało MSZ. - Celem pobytu szefów dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii na Ukrainie jest zademonstrowanie konsekwentnego poparcia dla europejskiego kursu, suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy, a także zapewnienie jej władz i społeczeństwa o wsparciu Europy. Okazją do wizyty jest 25. rocznica nawiązania przez Polskę i Wielką Brytanię stosunków dyplomatycznych z Ukrainą.

Ministrowie, co jest typowe w czasie takich wizyt, odbędą szereg spotkań, w tym z prezydentem Petrem Poroszenką, premierem Wołodymyrem Hrojsmanem, wicepremier Iwanną Kłympusz-Cyncadze i ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem.

- Minister Witold Waszczykowski podkreślił przed wizytą, że Polska i Wielka Brytania od początku Rewolucji Godności wspierają Ukrainę na proeuropejskiej drodze. - Bardzo się cieszę, że wspólnie z ministrem Borisem Johnsonem będziemy mogli ponowić nasze zaangażowanie na rzecz europejskiego wyboru Ukrainy, jej suwerenności i integralności terytorialnej - podkreślił szef polskiego MSZ. - Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy. Od tego czasu uważamy Ukrainę za naszego strategicznego partnera. Będziemy nadal wspierać ukraiński proces reform - dodał minister Waszczykowski.

Słowa ministra, który kieruje poczynaniami brytyjskiej dyplomacji, wpisały się w stanowisko Polski.

- Ta wizyta umacnia nasze niezachwiane poparcie dla Ukrainy. Wielka Brytania nadal zdecydowana jest bronić jej suwerenności - mówił Boris Johnson.

MSZ w komunikacie przypomina, że Ukraina pozostaje od trzech lat w konflikcie z Rosją, który naruszył suwerenność kraju i nadal jest powodem niepokojów w Dombasie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Minister Jaś Fasola 2017-03-01 13:01:58
    Boże chroń Ukrainę!!! Wizyta Waszczykowskiego to gwarancja klapy. Tylko w San Escobar się jeszcze z niego nie śmieją.
  • Stacho G.-Stańczyk 2017-03-01 12:57:30
    Zanim uwaga, najpierw cytata z wypowiedzi brytyjskiego ministra: "Ta wizyta umacnia nasze niezachwiane poparcie dla Ukrainy. Wielka Brytania nadal zdecydowana jest bronić jej suwerenności - mówił Boris Johnson." Wypowiedź ta przypomniała mi moje wspomnienia z r. 1939, kiedy to Francja i W. Brytania podpuściły władze II R P do samotnej wojny z Niemcami. Jako 11-letni wówczas chłopczyk usłyszałem w radio krzepiący komunikat z Londynu potępiający napaść armii niemieckiej na II RP oraz obietnicę, że w imię solidarności z Polską "od dziś BBC będzie nadawać polski hymn narodowy". Ciekaw jestem, czy ta sławetna radiostacja ma już przygotowane nagranie hymnu ukraińskiego, aby - w razie czego - podnosić nim ducha narodu ukraińskiego, jak to było z II R P?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA