REKLAMA

Umowa USA-Polska w sprawie rakiet JASSM-ER. Ambasador Rosji krytykuje

  • Autor: aw/PAP
  • 27 grudnia 2016 09:39
Umowa USA-Polska w sprawie rakiet JASSM-ER. Ambasador Rosji krytykuje Moskwa pilnie śledzi plany polskich zakupów zbrojnych (fot.pixabay)

Podpisanie przez USA i Polskę umowy na dostarczenie jej manewrujących pocisków rakietowych wpłynie bardzo negatywnie na bezpieczeństwo europejskie - oświadczył w ambasador Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko w trakcie telemostu Moskwa-Bruksela.

"Będzie to miało bardzo negatywny wpływ, to zrozumiałe" - powiedział rosyjski dyplomata w odpowiedzi na zadane mu w tej sprawie pytanie.

Podkreślił, że Moskwa pilnie śledzi plany zakupów. "Zakup przez Polskę rakiet powietrze-ziemia to nowy, znaczący czynnik, który będziemy musieli uwzględnić w naszym planowaniu militarnym" - oznajmił ambasador Gruszko.

Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Polska i USA podpisały umowę gwarantującą dostarczenie Polsce rakiet JASSM ER o zasięgu blisko 1000 km; kontrakt opiewa na 940 mln zł. Zakup takich pocisków zapowiadał szef MON Antoni Macierewicz m.in. w połowie listopada w wystąpieniu na podsumowanie roku rządów PiS.

AGM-158B Joint Air-to-Surface Standoff Missiles Extended Range (JASSM-ER) będą stanowić uzbrojenie polskich samolotów F-16. Producentem jednych i drugich jest koncern Lockheed Martin. Polska jest pierwszym krajem spoza USA, podpisującym umowę na zakup JASSM-ER.

W grudniu 2014 roku MON podpisało umowę na pociski JASSM w podstawowej wersji AGM-158A o zasięgu do 370 km i mogących przenosić głowice o masie 450 kg. Kontrakt był wart ok. 250 mln dolarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
MON

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA