REKLAMA

Unia Europejskich Demokratów stała się faktem. Na scenie pojawiła się nowa partia polityczna

 • Autor: MN/PAP
 • 12 listopada 2016 17:16
Unia Europejskich Demokratów stała się faktem. Na scenie pojawiła się nowa partia polityczna Lech Wałęsa wspiera nową siłę polityczną. (fot. Europejscy Demokraci/Twitter)

• W sobotę (12 listopada) na konwencji Partii Demokratycznej - depokraci.pl ogłoszono powstanie nowej partii politycznej.
• Jej nazwa to Unia Europejskich Demokratów, w składzie której znaleźli się Jacek Protasiewicz, Michał Kamiński i Stefan Niesiołowski.
• Ugrupowanie tworzy przekształcona PD oraz członkowie koła poselskiego Europejscy Demokraci.
• Partia ma poparcie Lecha Wałęsy, Mateusza Kijowskiego, Bronisława Komorowskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Podczas sobotniego kongresu w Warszawie doszło do połączenia obu środowisk, dzięki czemu Partia Demokratyczna uzyskała reprezentację parlamentarną w postaci posłów koła ED. Szefową nowej partii została dotychczasowa przewodnicząca PD Elżbieta Bińczycka, a politycy ED weszli do władz ugrupowania.

W kongresie udział wzięli m.in. b. prezydent Lech Wałęsa i lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.

"Nie ma w Polsce miejsca na nienawiść, dyktatorskie ambicje, wodzowskie skłonności. Nie ma miejsca na zawłaszczania państwa przez polityków" - podkreślono w deklaracji ideowej Partii Europejskich Demokratów (PED).

Jak zaznaczyli jej autorzy, "dotychczasowe rządy PiS i prawicowej koalicji niszczą podstawy polskiej państwowości, cechuje je dyletantyzm, izolują Polskę w Europie i zagrażają bezpieczeństwu narodu".

Jeden z twórców stowarzyszenia Europejscy Demokraci Stefan Niesiołowski zaznaczył w przemówieniu, że "demokracja w Polsce jest zagrożona", są ludzie, którzy jej nie chcą i "posuną się nie wiadomo, jak daleko, żeby tę demokrację w Polsce zniszczyć".

"Dlatego musimy być w pełni zdecydowani i zdeterminowani, by demokrację w Polsce obronić. I dlatego tu jesteśmy i będziemy jej bronić razem i wspólnie. Wyciągamy rękę do każdego, kto chce tej demokracji z nami bronić" - zaznaczył poseł koła ED. Dodał, że "towarzystwo antydemokratyczne od siedmiu boleści" jest kierowane przez "wodza od siedmiu boleści".

"Ten wróg jest jasno zdefiniowany i od nas zależy, czy nasze możliwości wykorzystamy, czy zakończymy jakieś bezsensowne spory o przywództwo, o wzajemne resentymenty, tylko razem przywrócimy demokrację w Polsce" - mówił były wicemarszałek Sejmu.

Wałęsa, który zabrał głos jako pierwszy, podkreślił w wystąpieniu, że demokracja jest walką każdego z każdym, ale "w ramach prawa". "Powinniśmy się zastanawiać bardziej nad leczeniem, a nie nad diagnozą" - zaznaczył Wałęsa.

Według niego trzeba zrobić wszystko, by ludzie, którzy szkodzą Polsce, jak najszybciej odeszli, a opozycja nie powinna się ściągać z rządzącymi na obiecanki.

Były prezydent zaznaczył, że kiedyś wydawało mu się, iż nie będzie się już "bawił w politykę", jednak bierze pod uwagę to, "co się dzieje w kraju". "Niszczone są nasze zdobycze. To wszystko mnie zmusiło, bym się raz jeszcze postawił do dyspozycji" - powiedział. "Pomówmy o Polsce, pomówmy o problemach, a na pewno znajdziemy rozwiązanie" - dodał.

Przewodnicząca Partii Demokratycznej Elżbieta Bińczycka podkreśliła, że nowa partia będzie się starać kontynuować to, co w polskim życiu politycznym było "najlepsze po 1989 roku".

Zaznaczyła, że jej środowisko jest zaniepokojone sytuacją w Polsce. "Fałszywe jest mniemanie, że jak się ma większość w Sejmie, to można robić co się chce" - oceniła. "Demokracja to poszukiwanie konsensusu. O tym obecny rząd zapomina" - wskazała. Dodała, że "demontowane jest państwo prawa", które jest podstawą demokracji.

Lider KOD Mateusz Kijowski zaznaczył, że zabiera głos jako wysłannik ruchu społecznego, który ma oczekiwania wobec polityków. "KOD łączy, a nie dzieli, to jest to, czego od was oczekujemy" - mówił. Zaznaczył, że wobec podziałów w obozie opozycji łączenie środowisk go cieszy.

Podczas kongresu odczytano też listy byłych prezydentów Bronisława Komorowskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego, którzy również pozytywnie ocenili łączenie się sił opozycji.

W deklaracji ideowej nowej partii zaznaczono, że "populistyczne obietnice, składane, aby zmanipulować wyborców, których spełnić nie można i nie zamierza się spełnić, prowadzą kraj do katastrofy".

"Wierzymy w Polskę, w której rząd nie ma władzy nad sumieniami, a świeckie państwo szanuje wybory religijne i światopoglądowe swoich obywateli. Taką Polska była i taką ma pozostać. Takie jest właściwe rozumienie polskiej tradycji" - napisali autorzy deklaracji.

 

Partia Demokratyczna demokraci.pl powstała w 2005 r. Miała być rozszerzeniem formuły Unii Wolności o środowiska centrolewicowe - wsparcia nowej partii udzielił urzędujący wtedy premier Marek Belka. Po utworzeniu PD Unia Wolności przestała istnieć.

W wyborach parlamentarnych w 2015 r. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. PD nie przekroczyła pięcioprocentowego progu wyborczego. W przedterminowych wyborach w 2007 r. startowała z list koalicji Lewica i Demokraci, wspólnie z SLD, Socjaldemokracją Polską i Unią Pracy. W ramach LiD demokraci.pl wprowadzili do Sejmu trzech posłów, ale po wyborach koalicja LiD się rozpadła. W 2011 r. PD wystawiła samodzielnie jedynie kilku kandydatów do Senatu. Po 2013 r. demokraci.pl współpracowali z Ruchem Palikota, m.in. w ramach koalicji Europa Plus, w końcu jednak nie weszli do nowej partii Palikota - Twojego Ruchu.

Koło poselskie Europejscy Demokraci powstało pod koniec września. W jego skład weszło trzech posłów usuniętych z Platformy Obywatelskiej: Jacek Protasiewicz, Stanisław Huskowski i Michał Kamiński. Do koła dołączył też Stefan Niesiołowski, który wystąpił z PO. Posłowie założyli też stowarzyszenie ED.

Kamiński, Huskowski i Protasiewicz zostali 20 lipca PO wyrzuceni z partii za - jak argumentowano - "szkodzenie" jej wizerunkowi. Dzień po tej decyzji zarządu Platformy blisko 30 parlamentarzystów PO podpisało apel o przywrócenie ich w szeregi ugrupowania. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (12 komentarzy)

 • Funio 2017-01-10 08:45:27
  Z samych zer nie powstanie wartość dodatnia
 • eMIGRANT 2016-11-15 00:06:58
  Do Bolus250: doŚC już tego haju , wracoj BOLUŚ do kraju , jo tyż pisza z za granicy , PO drugi stronie Brynicy
 • Tomm 2016-11-14 12:53:14
  Tylko że BOLEK miał(i ma) gdzieś ten NARÓD i sprzedał go ,jak KOLEGÓW....!!!!!!!!!!!!!
 • martin 2016-11-13 20:47:00
  Jak to partia , być możne partia odrzutkow ,wyrzutków z partyjnych stajni POpieprzencow . To degeneraci polityczni bez honoru i szacunku dla siebie i innych .
 • Bolus250 2016-11-13 15:40:55
  To nie partja tylko : nie potrzebni ludzie Schetyny !!! Ja nie jestem za PISEM. Mieskam zagranicom ale jakurat słyszem jak wygląda przez 8 lat zeszcie okradali Polskę to aż szacunektoś sie do was traci a demokracja panie Niesiołowski to ma się dobrze w Polsce bo ktoś wreszcie zaczolej dbać o ludzi którym brakuje na chleb . Panu nigdy nie zabraknie bo panie juz sie w platformie nachłopal proszę o trochę oglady bo naprawdę platforzadko zrobIła tylko wszytko dla Polski jestesciw niemieckimi przydupasami i nic więcej aPaniżeli protasiewicz pokrzywdzonym przez PiS a jezeli chodzi o pana byłego prezydenta Lecha Wałęsę to pan miał swój czas i co nic się nie zmieniło korupicja zlodzieje i TP nie wspominając o Warszawie!!! I po co to wszystko nie da się wybieliczy zmianom nazwy partii nie twody droga !!!!
 • Izka 2016-11-13 12:18:01
  Do stan: Chyba "TW BOLEK"-SPRZEDAWCZYK!!! Swoim WIZERUNKIEM pokazuje za kim STOI i z kim TRZYMA!!! SB-ecki KAPUŚŚŚ!!!!!!!!
 • stan 2016-11-13 11:44:57
  Dlaczego Pan Wałęsa rujnuje swój wizerunek. Niech lepiej politycy zobaczą co myślą ludzie, a nie elity dążące do władzy, zawsze Ci sami odnowiciele. Czas Panowie na odpoczynek.
 • Teofil 2016-11-13 11:26:42
  Co na zdjęciu dalej nie rozumieją, że czas odejść od koryta.
 • ... 2016-11-13 08:35:28
  Oficjalną formą witania się członków partii będzie Heil...
 • POboJO-wisko 2016-11-12 22:33:56
  Poldek , ty jesteś zakamuflowany i zakłamany a-na -li -trikREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA