REKLAMA

Uroczyste podniesienie flagi na Zamku Królewskim

  • Autor: PAP/JS
  • 02 maja 2016 11:54
Uroczyste podniesienie flagi na Zamku Królewskim W trakcie uroczystości na Placu Zamkowym odegrano także hejnał warszawski (fot. wikipedia.org)

• W poniedziałek (2 maja) w Dniu Flagi uroczyście podniesiono flagę na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie; w uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
• Flagę podniesiono też przed Pałacem Prezydenckim.

W trakcie uroczystości na Placu Zamkowym odegrano także hejnał warszawski. Następnie odbyła się defilada wojskowej asysty honorowej. Po uroczystości para prezydencka podeszła do zgromadzonych i rozdawała im flagi państwowe.

Uroczystość podniesienia flagi odbyła się także na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Uczestniczył w niej szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

"Biało-czerwona flaga jest nasza, wspólna, jest wszystkich tych, którzy mieszkają w Polsce i wszystkich tych, którzy mieszkają poza granicami, a w sercach czują się Polakami" - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

"Cieszę się, że właśnie dziś, tu w Warszawie w Belwederze pod tą biało-czerwoną, którą przed chwilą podnieśliśmy na maszt mogę gościć moich rodaków przybywających z najdalszych zakątków świata. Cieszę się, bo ta biało-czerwona jest nasza. Jest wspólna, jest wszystkich tych, którzy mieszkają tu w Polsce. jest wszystkich tych, którzy mieszkają poza granicami, a w sercach czują się Polakami" - powiedział Duda.

Wcześniej prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom działającym na rzecz Polonii "za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych". Przedstawiciele organizacji harcerskich działających w kraju i za granicą otrzymali od Andrzeja Dudy biało-czerwone flagi.

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Piotr Małoszewski, profesor nauk o Ziemi, wiceprzewodniczący Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Emilia Chmielowa, działaczka polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie, współzałożycielka i prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie; Barbara Kukulska, prezes Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu, inicjatorka powstania Związku Sybiraków w Południowej Afryce; pośmiertnie Michał Bieniasz - artysta plastyk, prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Szwecji, prezes Związku Dziennikarzy Polskich na Wschodzie, członek zarządu Rady Uchodźctwa Polskiego (order odebrały żona i córka)

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Aleksander Oczak, działacz opozycji demokratycznej, współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia "Nasza Polonia" w Sydney, Tadeusz Smugała, wiceprezes zarządu głównego Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej, prezes miejscowego koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cierlicku Kościelcu.

Prezydent do Polonii: Dbacie, by polskie dzieci uczyły się rodzimego języka

"W wielu dziedzinach - edukacji, kultury - dbacie o to, by polskie dzieci i młodzież mogły się uczyć rodzimego języka oraz rodzimej historii" - mówił  prezydent Andrzej Duda, zwracając się do rodaków odznaczonych z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

"Wręczając dzisiaj te odznaczenia, m.in. dziękowałem państwu, właśnie w imieniu Rzeczypospolitej jako prezydent, za waszą działalność dla Polaków za granicą. W wielu dziedzinach - w dziedzinie edukacji - gdzie dbacie o to, by polskie dzieci, polska młodzież mogła uczyć się rodzimego języka, mogła uczyć się rodzimej historii, by mogła w ten sposób budować swoje korzenie, swoją tożsamość, pogłębiać swój związek z ojczyzną" - podkreślił prezydent podczas uroczystości na dziedzińcu Belwederu.

Jak dodał chodzi także o kulturę i naukę. "Przysparzając w ten sposób chwały Polsce i budując (...) tożsamość, pamięć, wszystko to, co ważne i powoduje, że Polska pozostaje w sercach" - zaznaczył.

"I potem to młode pokolenie przekazuje ją z kolei swoim dzieciom. Przekazuje dlatego, że jest przekonane, że to sprawa ważna. Jest przekonane, bo tak zostało nauczone przez swoich rodziców, przez nauczycieli, przez wszystkich tych ludzi, Polaków, z którymi zetknęli się właśnie w instytucjach polskiej kultury, a także w instytucjach naukowych. Bardzo za to dziękuję" - podkreślił Andrzej Duda.

Po południu na dziedzińcu Ministerstwa Obrony Narodowej odbędzie się uroczystość z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza. W programie, oprócz podniesienia flagi, planowane jest odczytanie i wręczenie rozkazów personalnych wyznaczających na nowe stanowiska służbowe, przemówienie ministra Macierewicza, prezentacja filmu oraz odegranie utworu okolicznościowego i defilada orkiestry wojskowej wraz z Kompanią Reprezentacyjną WP.

Czytaj też: Uroczyste podniesienie flagi przed Kancelarią Premiera

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

2 maja - oprócz Dnia Flagi RP - obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą ustanowiony przez Senat w 2002 r. W Belwederze nastąpi z tej okazji podpisanie pierwszej inicjatywy legislacyjnej prezydenta z zakresu oświaty polonijnej, a po południu w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie Rady Polonii Świata z udziałem szefa gabinetu prezydenta Adama Kwiatkowskiego. Następnie Kwiatkowski w Pałacu Prezydenckim otworzy wystawę historycznych sztandarów Związku Polaków w Niemczech. Planowane jest wystąpienie szefa gabinetu prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA