REKLAMA

Urząd konsularny RP w Montrealu będzie Konsulatem Generalnym

  • Autor: aw/pap
  • 02 maja 2017 11:13
Urząd konsularny RP w Montrealu będzie Konsulatem Generalnym Konsulat będzie działać w dotychczasowej siedzibie (fot.montreal.msz.gov.pl)

Szef MSZ Witold Waszczykowski podjął decyzję o utrzymaniu działalności urzędu konsularnego RP w Montrealu i sukcesywnym rozszerzeniu jego działalności, a także podniesieniu rangi tej placówki do rangi Konsulatu Generalnego.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, iż kierując się troską o jak najlepsze reprezentowanie interesów Polski w Quebeku oraz efektywne wspieranie polskiej społeczności w tej prowincji minister Witold Waszczykowski podjął decyzję o utrzymaniu działalności urzędu konsularnego RP w Montrealu i sukcesywnym rozszerzeniu jego działalności, a także podniesieniu rangi tej placówki do rangi Konsulatu Generalnego" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Jak podkreślono Konsulat będzie działać w dotychczasowej siedzibie.

W komunikacie zauważono, że decyzja Ministerstwa Rozwoju o przeniesieniu biura ds. promocji gospodarczej z Montrealu do Toronto wzbudziła zaniepokojenie wśród Polonii i spowodowała liczne wystąpienia do różnych instytucji w Polsce w tej sprawie.

Podkreślono, że minister Waszczykowski w liście skierowanym do Polonii w Kanadzie wschodniej napisał, że "proces reorganizacji Konsulatu RP w Montrealu wymaga czasu". "Stąd prosiłbym Państwa o zrozumienie dla stopniowego rozszerzania zakresu działalności tej placówki" - dodał.

Szef polskiej dyplomacji wyraził także przekonanie, iż placówka będzie w przyszłości "stanowić ważny ośrodek polskiej obecności w mieście i prowincji, a także - jak to miało miejsce przez kilkadziesiąt lat - podmiot współpracujący blisko z naszymi Rodakami mieszkającymi w Kanadzie wschodniej".

W liście szef MSZ zapewnił jednocześnie, że "rząd RP niezmiennie widzi potrzebę utrzymywania aktywnego kontaktu z Polakami i osobami polskiego pochodzenia na świecie, w tym także w Kanadzie i Quebeku".

"Przekazując tę informację przed kolejnymi obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą, jak również w okresie obchodów 75-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Kanadą, 150-lecia utworzenia Konfederacji Kanadyjskiej oraz 375-lecia założenia miasta Montreal, pragnę złożyć Państwu życzenia wszelkiej pomyślności i podziękować za utrzymywanie więzi z Polską i polską kulturą" - napisał minister Waszczykowski. 

par/

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA