REKLAMA

USA: Film "Smoleńsk" w Waszyngtonie

 • Autor: PAP/AT
 • 02 grudnia 2016 07:52
USA: Film "Smoleńsk" w Waszyngtonie Screen z filmu "Smoleńsk" (fot.youtube)

• W Waszyngtonie odbył się, zorganizowany przez ambasadę RP w Stanach Zjednoczonych, pokaz filmu "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego.
• Wcześniej podobne pokazy tego filmu odbyły się w Chicago i Nowym Jorku.

Na projekcji w kinie Landmark Theater Bethesda Row Cinema zgromadziło się ok. 120 osób, głównie Amerykanów polskiego pochodzenia. Na zakończenie pokazu widzowie nagrodzili film brawami.

Bezpłatny pokaz zorganizowała polska ambasada. Przed projekcją ambasador Piotr Wilczek ocenił, że film jest "artystyczną wizją" reżysera Antoniego Krauzego na temat wydarzeń wokół 10 kwietnia 2010 roku - katastrofy prezydenckiego samolotu, który leciał do Smoleńska. Zwrócił uwagę, że w USA powstają liczne filmy o nagłej śmierci prezydenta Johna Kennedy'ego, która wstrząsnęła amerykańskim narodem, inspirując do tworzenia licznych teorii i interpretacji artystycznych. Natomiast w Polsce powstał dopiero pierwszy film o śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i towarzyszących mu osób.

Ambasador tłumaczył, że nie powinno nikogo dziwić, iż Polacy wciąż mają pytania dotyczące wydarzeń wokół katastrofy prezydenckiego samolotu sprzed ponad sześciu lat. "Powtarzając oficjalne rosyjskie stanowisko, które dominowało od dnia katastrofy, niektóre media naciskają, że samolot wojskowy z 96 osobami na pokładzie (...) spadł na ziemię z powodu błędu pilota. Ale ci, którzy promują takie wyjaśnienie, zapominają, że scenariusz o błędzie pilota pozostaje jedną z wielu teorii, którym nigdy nie towarzyszyła najmniejsza wskazówka prawdziwego dowodu" - powiedział.

Czytaj też: Krauze: Polaków dzieli kłamstwo o katastrofie

Po pokazie, w rozmowie z polskimi dziennikarzami Wilczek dodał, że organizując wydarzenie, chciał przekazać Amerykanom i Amerykanom polskiego pochodzenia, że katastrofa w Smoleńsku "była podobną tragedią" jak śmierć Kennedy'ego, "a nawet większą, bo to była śmierć wielu wybitnych Polaków i przywódców", ale - jak zaznaczył - wciąż nie została wyjaśniona z powodu m.in. braku niezależnego międzynarodowego śledztwa.

Po pokazie odbyła się debata z udziałem prof. Dariusza Kosińskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Krzysztofa Koehlera z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Niecierpliwy 2016-12-02 09:31:54
  Czekamy na nowe arcydzieła tegoż obiektywnego reżysera. Na przykład o tym jak Kaczyńscy i Maciarewicz zwyciężyli pod Grunwaldem albo o tym jakby zwyciężyli w czasie II wojny światowej gdyby im Tusk z Wałęsą nie przeszkodzili.
 • Zachwycony 2016-12-02 09:20:46
  Rozumiem że to promocja do Oscarów. Tak genialne i prawdziwe arcydzieło wszechczasów is wszechsztuk powinno dostać wszystkie i kilka dodatkowych. Nie rozumiem też dlaczego oglądający klaskali na stojąco a nie na klęczkach lum nawet leżąc krzyżem. Chamstwo po prostu.
 • fv 2016-12-02 08:24:51
  Łże pisdecja propaguje kłamstwa o Smoleńsku, Kaczyńskich, Wałęsie itp. itd. Załgani łajdacyREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA