REKLAMA

USA skorzystają na obecności Trumpa w Davos

  • Autor: wnp.pl PAP/PS
  • 27 stycznia 2018 08:43
USA skorzystają na obecności Trumpa w Davos Trump pokazał w Davos inne oblicze, niż przyzwyczaił opinię międzynarodową. Fot. Shutterstok,

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos wypadła lepiej niż przewidywano, oceniają media amerykańskie. Trump skupił się na promowaniu zagranicznych inwestycji w USA i okazał się być bardziej pragmatyczny niż się spodziewano.

Pobyt Trumpa w Davos zaowocował obietnicami zwiększenia inwestycji w USA przez firmy z sektora energetycznego, napisał portal Washington Examiner.

Szef francuskiej firmy Total oświadczył, że ze względu na wprowadzane przez administrację waszyngtońską zmiany w systemie podatkowym w USA, koncern ten planuje zwiększenie swoich inwestycji w tym kraju. Produkcję w USA zaawansowanych turbin gazowych dla elektrowni amerykańskich potwierdził Siemens.

Gazeta New York Times napisała, że prezydent USA przybył do Davos jako „imprezowy szkodnik”, a wyjechał jako pragmatyk. NYT ocenia, że przyjazd Trumpa był traktowany jako „odwiedziny wroga międzynarodowych instytucji, amerykańskiego zwolennika polityki unilateralnej i pogardliwego wroga globalnej elity, której szeregi są szeroko reprezentowane na Światowym Forum Ekonomicznym”.

Gazeta przyznaje jednak, że w trakcie dwóch dni forum Trump pokazał, że ponad wszystko zależy mu na przyciągnięciu do USA zagranicznych inwestycji.

Według Wall Street Journal, Trump przedstawił otwartość na negocjacje dotyczące Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) z poszczególnymi krajami bądź grupami krajów. WSJ podsumowuje, że reakcje na przyjazd Trumpa były mieszane, ale według kardynała Petera Turksona, przewodniczącego watykańskiej dykasterii ds. integralnego rozwoju ludzkiego, którego cytuje gazeta, „lepiej, że usłyszeliśmy „Ameryka przede wszystkim” niż tylko Ameryka”.

CNN oceniła, że Trump w Davos „pchał swoją agendą „Ameryka przede wszystkim”. Według tej stacji, przywódca USA nie odniósł się do nowych informacji dotyczących prowadzonego przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera śledztwa w sprawie kontaktów osób z otoczenia Trumpa z Kremlem, a jedynie skupiał się na podkreślaniu sprzyjających warunków dla biznesu w Stanach Zjednoczonych.

CNN uważa, że podróże zagraniczne często służą Trumpowi do odwrócenia uwagi od kontrowersji dotyczących jego wewnętrznej polityki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA