REKLAMA

Ustawą medialną zajmie się Trybunał Konstytucyjny. Wniosek wysłała Nowoczesna

  • Autor: PAP/GP
  • 07 kwietnia 2016 11:11
Ustawą medialną zajmie się Trybunał Konstytucyjny. Wniosek wysłała Nowoczesna Lider Nowoczesnej, Ryszard Petru na spotkaniu partyjnym. (fot.:twitter.com/_nowoczesna)

• Nowoczesna skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadania zgodności z konstytucją tzw. małej ustawy medialnej - poinformowali w czwartek (7 kwietnia) posłowie tego ugrupowania.
• Podpisy pod wnioskiem złożyła też grupa posłów PSL i PO.

Do złożenia wniosku do TK potrzeba 50 podpisów posłów; klub Nowoczesnej liczy 29 osób. Jak poinformowała posłanka Nowoczesnej Marta Golbik pod wnioskiem do Trybunału podpisała się też grupa posłów PSL i PO. Biuro prasowe Trybunału Konstytucyjnego potwierdziło, że taki wniosek wpłynął we wtorek późnym popołudniem.

Chodzi o nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która skróciła kadencje władz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Zgodnie z nią mandaty ówczesnych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły dzień po ogłoszeniu nowych przepisów w Dzienniku Ustaw. 8 stycznia nowym prezesem TVP został Jacek Kurski, a Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk. Nowela ta straci moc 30 czerwca 2016 r.

Golbik poinformowała, że we wniosku do TK zwrócono uwagę na niewłaściwy tryb procedowania nad nowelizacją ustawy o rtv.

Przeczytaj: Opinia Komisji Weneckiej punktem wyjścia do rozmów

- Została ona przeprocedowana w trybie pilnym, tymczasem projekty ustaw, które poruszają tak ważną kwestię nie powinny być procedowane w ten sposób - powiedziała.

Ponadto - dodała - zostały też naruszone kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w zakresie wprowadzonych zmian, czyli roli KRRiT jako strażnika mediów i wolności słowa. We wniosku wskazano też m.in., że pracując nad ustawą medialną pominięto konsultacje społeczne oraz parlamentarne.

- Jak widzimy Trybunał pracuje bardzo sprawnie, mamy więc nadzieję, że zajmie się naszym wnioskiem - stwierdziła Golbik.

Zgodnie z tzw. małą ustawą medialną nowe zarządy i rady nadzorcze TVP oraz Polskiego Radia są powołane przez ministra skarbu państwa do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych. Minister skarbu został też zobowiązany do dostosowania statutów TVP, PR i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdzenia nieważności tych przepisów statutów, które są sprzeczne z nowelizacją.

Nowelizacja była krytykowana przez opozycję. Krytyczne głosy płynęły również z zagranicy. Z kolei zdaniem przedstawicieli PiS nowelizacja miała się przyczynić do racjonalizacji i obniżenia kosztów zarządzania spółkami publicznej radiofonii i telewizji oraz przywrócenia w nich standardów zawodowych i etycznych, jakich wymaga realizacja misji publicznej.

Według zapowiedzi tzw. mała ustawa medialna, to pierwszy etap reformy mediów publicznych, zmierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych.

Pod koniec marca nowelę ustawy o rtv zaskarżył do Trybunału Rzecznik Praw Obywatelskich. W uzasadnieniu wniosku RPO napisał, że narusza ona konstytucyjne gwarancje wolności słowa i wolności mediów, podporządkowując publiczne radio i telewizję bezpośrednio rządowi i ignorując konstytucyjną rolę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

W czwartek w Sejmie odbędą się konsultacje społeczne ws. mediów publicznych zorganizowane przez Nowoczesną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA