REKLAMA

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych z podpisem prezydenta

  • Autor: pt/pap
  • 22 czerwca 2016 15:49
Ustawa o działaniach antyterrorystycznych z podpisem prezydenta Ustawę uchwalono 10 czerwca, w ubiegłym tygodniu trafiła do prezydenta (fot.prezydent.gov.pl)


• Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o działaniach antyterrorystycznych.
• Ustawa ma, według rządu, podnieść efektywność działania polskiego systemu antyterrorystycznego, zwiększyć bezpieczeństwo obywateli i doprowadzić do lepszej koordynacji działań służb.

Ustawa zakłada, że głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej i osobą odpowiedzialną za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiadał za przygotowanie do takich zdarzeń, reagowanie w przypadku ich wystąpienia oraz odtwarzanie zasobów przeznaczonych do reagowania na nie.

Ustawa określa zasady m.in. wprowadzania stopni alarmu terrorystycznego; przy trzecim i najwyższym, czwartym, minister spraw wewnętrznych będzie mógł zarządzić zakaz zgromadzeń publicznych lub imprez masowych - sam albo na wniosek szefa ABW lub komendanta głównego policji.

Ustawę uchwalono 10 czerwca, w ubiegłym tygodniu trafiła do prezydenta. Jej projekt od początku był krytykowany przez opozycję, i organizacje broniące praw człowieka; apelowano o niepodpisywanie ustawy, ponieważ poważnie ograniczy ona prawa i wolności. Rzecznik Praw Obywatelskich apelował, by prezydent skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA