REKLAMA

Ustawa o IPN, Grzegorz Schetyna: Mamy kryzys polityczny wynikający z fatalnej dyplomacji

 • Autor: PAP/AT
 • 20 lutego 2018 13:18
Ustawa o IPN, Grzegorz Schetyna: Mamy kryzys polityczny wynikający z fatalnej dyplomacji PO złoży własny projekt nowelizacji o IPN (Grzegorz Schetyna, fot.twitter.com/SchetynadlaPO)

Składamy projekt, który ma naprawić błędy popełnione przez ostatnią nowelizację ustawy o IPN - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna.

 • Projekt nowelizacji ustawy o IPN, który ma naprawić te błędy - oświadczył Schetyna.
 • Jak ocenił, mamy dziś kryzys polityczny wynikający z "fatalnej dyplomacji" i "nieprzemyślanych wypowiedzi".
 • polski parlament musi zareagować na tę sytuację - dodał.

"Kryzys polityczny wynikający z niezdarnej, fatalnej dyplomacji, z nieprzemyślanych wypowiedzi dzisiaj doprowadza nas w takie miejsce, gdzie musimy jako klasa polityczne reagować. Składamy nowelizację ustawy o IPN, która ma naprawić te błędy, które zostały popełnione przez tę ostatnią nowelizację" - oświadczył Schetyna na konferencji prasowej w Sejmie.

Czytaj też: Grabiec: PiS pogrąża Polskę w kryzysie, dlatego proponujemy rozwiązanie

"Musimy reagować, polski parlament musi zareagować na tę sytuację" - dodał lider PO.

Aktualną nowelizację ustawy o IPN prezydent podpisał 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Czytaj tez: Premier: Ustawa o IPN nie jest wymierzona w relacje polsko-ukraińskie

Zgodnie z tą nowelizacją każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • 56 latek 2018-02-20 14:20:48
  Były sobie: KLD, UW, Ruch Palikota, Europa Plus etc. Były też Nowoczesna, PO. B y ł y !
 • trybzębaty 2018-02-20 13:45:24
  Panie Schetyna. A co było pierwsze ? Fałszywe oskarżenie Polski, czy "fatalna dyplomacja" ? Kto pierwszy rzucił ten kamień ? Niech pan więcej nie bredzi takich głupot. Niech pan lepiej zajmie się "platformą", która, między innymi, "dzięki" takim pana wypowiedziom, idzie na dno, jak TITANIC.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA