REKLAMA

Ustawa o IPN, Jan Żaryn: Niepodpisanie nowelizacji byłoby przyznaniem się do udziału w Holokauście

  • Autor: PAP/AT
  • 07 lutego 2018 09:58
Ustawa o IPN, Jan Żaryn: Niepodpisanie nowelizacji byłoby przyznaniem się do udziału w Holokauście Prezydent nie miał wyjścia, ale podpisanie ustawy o IPN o wysłanie jej do TK nie oznacza, że możemy spocząć na laurach - powiedział Jan Żaryn (fot.shutterstock)

Decyzja jak najbardziej słuszna i pozytywna, prawdę mówiąc moja wyobraźnia nie sięgała innej koncepcji rozwiązania na dziś tej rzeczywistości. Niepodpisanie tej nowelizacji dałoby asumpt do ataków na stronę polską pod hasłem: Polacy przyznali się do udziału w Holokauście i musielibyśmy z dużo gorszej pozycji wielbłąda tłumaczyć się z rzeczywistości, która nie istniała – tak senator PiS, historyk Jan Żaryn, skomentował podpisanie ustawy o IPN.

  • Prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN.
  • Podpisując nowelizację ustawy o IPN i kierując ją do TK prezydent postąpił słusznie - ocenił Żaryn.
  • Zawetowanie zostałoby odczytane jako przyznanie do udziału w Holokauście – zaznaczył.

Pytany w radiowej Trójce o decyzję Andrzeja Dudy Żaryn powiedział: "Decyzja jak najbardziej słuszna i pozytywna, prawdę mówiąc moja wyobraźnia nie sięgała innej koncepcji rozwiązania na dziś tej rzeczywistości. Niepodpisanie tej nowelizacji dałoby asumpt do ataków na stronę polską pod hasłem: Polacy przyznali się do udziału w Holokauście i musielibyśmy z dużo gorszej pozycji wielbłąda tłumaczyć się z rzeczywistości, która nie istniała".

Żaryn ocenił, że prezydent nie miał wyjścia, ale podpisanie ustawy o wysłanie jej do TK "nie oznacza, że możemy spocząć na laurach". "Ta nowelizacja ujawniła rzeczywisty stan emocji i poglądów, które są w jakiejś mierze zarządzającymi mediami świata" - dodał.

Czytaj też: Trybunał Konstytucyjny zbada przepisy ustawy o IPN

Według Żaryna "nie ma mowy o systemowym udziale Polaków w Holokauście", a systemowe działania podejmowane przez rząd na uchodźstwie i polskie państwo podziemne miały na celu pomoc Żydom.

Nie ma mowy o systemowym udziale Polaków w Holokauście - powiedział Żaryn (Jan Żaryn, fot.janzaryn.pl)

"To były jedyne instytucje, które tworzyły system, to znaczy tworzyły politykę polską w tym czasie. Nie tylko potępiały (kolaborację) i wykonywały wyroki śmierci, ale wypracowały pozytywny program polskiej polityki. Dyplomacja polska, rząd polski na uchodźstwie i wszystkie praktycznie ministerstwa (...) miały w swoim celu wojny wspieranie Żydów poprzez informacje o Zagładzie i poprzez starania dyplomatyczne" - mówił Żaryn. Podkreślił, że "Jan Karski jako wysłannik polskiego państwa podziemnego nie trafiłby na salony polityczne, gdyby nie ekspansja polskiej dyplomacji idąca w tym kierunku".

We wtorek (6 luty) prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN, która przewiduje karę więzienia lub grzywny za "publiczne i wbrew faktom" przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialność za zbrodnie Trzeciej Rzeszy, inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne. Karane ma być też "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Duda zapowiedział zarazem, że ustawę - która po jego podpisie wejdzie w życie - skieruje tę ustawę w trybie następczym do TK, by ten orzekł, czy nowelizacja nie ogranicza wolności słowa w sposób nieuprawniony i by zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Nowelizacja wywołała sprzeciwy Izraela, USA, Kanady i Ukrainy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • szoł 2018-02-09 07:25:07
    Po co i komu potrzebna była ta niekonstytucyjna ustawa? Jeżeli się grzebie w g...... to potem są takie efekty.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA