REKLAMA

Ustawa o IPN, Nowoczesna: Prezydent stawia interes PiS ponad interes państwa

  • Autor: PAP/AT
  • 06 lutego 2018 12:45
Ustawa o IPN, Nowoczesna: Prezydent stawia interes PiS ponad interes państwa Prezydent podpisując ustawę o IPN uległ środowiskom narodowym i środowisku swojego obozu politycznego - uważa Lubnauer (Katarzyna Lubnauer, fot.Łukasz Kamiński/materiały prasowe)

Nowoczesna skrytykowała decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN.

  • Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu noweli o IPN była błędem - ocenili politycy Nowoczesnej. 
  • Pokazała, że prezydent stawia interes PiS ponad interes państwa - zaznaczyli.
  • Ich zdaniem, prezydent uległ m.in. środowiskom narodowym.

Prezydent poinformował we wtorek (6 luty), że podjął decyzję o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN; jednocześnie zdecydował, że skieruje ustawę w trybie następczym do TK.

Zdaniem szefowej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer, prezydent podpisując ustawę o IPN "uległ środowiskom narodowym i środowisku swojego obozu politycznego".

Jak mówiła Lubnauer, nowelizacja ustawy o IPN wywołała "wielki kryzys dyplomatyczny". "Współpraca z takimi państwami, jak USA, Izrael, Ukraina, to jest kwestia naszego bezpieczeństwa narodowego (...) naruszenie naszych stosunków z trzema krajami jedną ustawą, jest jednym wielkim błędem dyplomatycznym. Nie można kosztem dyplomacji uprawiać polityki historycznej" - oceniła.

Posłanka Nowoczesnej ponowiła swój apel do prezydenta, aby zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. "Wiemy, że ustawa jest podpisana, ale mimo wszystko musimy porozmawiać o tym, w jaki sposób zabezpieczyć bezpieczeństwo Polski wobec takiej sytuacji, jeśli chodzi o kryzys dyplomatyczny" - wskazywała.

Według Lubnauer, decyzja prezydenta była "błędem" i pokazała, że nie potrafi on "wznieść się ponad interesy swojego obozu politycznego". "Pokazała, że (prezydent) interes PiS-u stawia ponad interesem państwa" - podkreślił.

Sekretarz partii Adam Szłapka ocenił z kolei, że Trybunał Konstytucyjny, do którego w trybie następczym trafi teraz ustawa, "jest podporządkowany decyzjom Prawa i Sprawiedliwości". "Decyzja pana prezydenta, niestety będzie miała bardzo daleko idące konsekwencje ws. naszej pozycji międzynarodowej i bardzo poważnego kryzysu międzynarodowego" - dodał Szłapka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • szewcdratewka 2018-02-06 14:57:20
    Pani Szanowna o niemiecko brzmiącym nazwisku. Jak pani jeszcze nie wie, to niech się dowie, że Interes PiS jest interesem Wszystkich uczciwych i ciężko pracujących Polaków a nie zdrajców, sprzedawczyków, złodziei i oszustów. Jak pani tego nie rozumie, to niech porozmawia z ludźmi nawet na ulicy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA