REKLAMA

Ustawa o IPN, PiS: Prezydent podjął słuszną decyzję

  • Autor: PAP/AT
  • 06 lutego 2018 14:58
Ustawa o IPN, PiS: Prezydent podjął słuszną decyzję Mamy prawo do prawdy historycznej - powiedziała rzeczniczka PiS (Beata Mazurek, fot.beatamazurek.pl)

Mamy prawo do prawdy historycznej i w naszej ocenie prezydent podjął słuszną decyzję - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek, po ogłoszeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę decyzji o podpisaniu noweli ustawy o IPN i skierowaniu jej do TK w trybie następczym.

  • Prezydent Andrzej Duda podjął dobrą decyzję - oceniła Mazurek.
  • Dodała, że wszystkie wątpliwości będą analizowane przez TK i wyjaśniane.
  • Dyskusji nie kończymy, mamy prawo do prawdy historycznej - podkreśliła.

Prezydent poinformował we wtorek (6 luty), że zdecydował się podpisać nowelę ustawy o IPN, a jednocześnie skierować ją w trybie następczym do TK.

"To była dobra decyzja" - powiedziała rzeczniczka PiS dziennikarzom w Sejmie. Zaznaczyła, że "te wszystkie wątpliwości, które pojawiają się w przestrzeni medialnej, a szczególnie argumenty ze strony żydowskiej, będą analizowane przez Trybunał Konstytucyjny i będą wyjaśniane".

"Dyskusji nie kończymy, mamy prawo do prawdy historycznej i w naszej ocenie prezydent podjął słuszną decyzję" - powiedziała Mazurek.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, którą podpisał prezydent, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Czytaj też: PO: Decyzja prezydenta pogłębi kryzys dyplomatyczny

Nowelizacja wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". Amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i "naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami".

Czytaj też: PSL: Prezydent podjął taką decyzję jaką powinien

W ubiegły czwartek, zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Identyczny zespół ma powstać w Izraelu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA