REKLAMA

Ustawa o IPN, PO: Decyzja prezydenta pogłębi kryzys dyplomatyczny

 • Autor: PAP/AT
 • 06 lutego 2018 12:55
Ustawa o IPN, PO: Decyzja prezydenta pogłębi kryzys dyplomatyczny Decyzja prezydenta wynika z nacisków partyjnych- uważa szef klubu PO (Sławomir Neumann, fot.facebook.com/slawekneumann)

Podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą o IPN, która budzi takie kontrowersje, tylko pogłębi kryzys dyplomatyczny i jeszcze bardziej zaogni stosunki międzynarodowe Polski - stwierdził szef klubu PO Sławomir Neumann.

 • Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu noweli o IPN jest zła - stwierdził szef klubu PO Sławomir Neumann.
 • Wynika ona z nacisków partyjnych z Nowogrodzkiej, a także nacisków narodowców i antysemitów - dodał.
 • Jego zdaniem stanowisko prezydenta "pogłębi kryzys dyplomatyczny".

Prezydent poinformował we wtorek (6 luty), że po analizie sytuacji i po analizie proponowanych przepisów, zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN; jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

"Decyzja pana prezydenta jest decyzją złą, jest decyzją, która wynika z nacisków partyjnych z Nowogrodzkiej, a także z nacisków narodowców i antysemitów" - powiedział Neumann na konferencji prasowej w Sejmie.

Według szefa klubu Platformy, prezydent "uległ" interesom partyjnym, przedkładając je ponad interes Polski. Dodał, że "odpowiedzialność prezydenta za pogorszenie i dalszą eskalację konfliktu dyplomatycznego jest bezsprzeczna".

"Podpis pana prezydenta pod ustawą, która budzi takie kontrowersje, tylko pogłębi kryzys dyplomatyczny i jeszcze bardziej zaogni stosunki międzynarodowe Polski z naszym najważniejszym partnerem - jeśli chodzi o bezpieczeństwo - ze Stanami Zjednoczonymi" - stwierdził Neumann.

Jego zdaniem, ta decyzja "nie daje szans na prawdziwą dyskusję i debatę" oraz przekonywanie naszych partnerów do polskich racji.

Szef klubu PO ocenił też, że skierowanie przez prezydenta noweli o IPN do TK, to "wybieg", który będzie oceniany w Polsce i na świecie, jako "unik". "I w Polsce, i w świecie nasi partnerzy wiedzą, że dzisiaj Trybunał Konstytucyjny, jest ciałem fasadowym, które tak naprawdę wykonuje polecenia partyjne" - dodał.

Według Neumanna prezydent Duda skierował "zastępczo" ustawę o IPN do Trybunału Konstytucyjnego. "Te przepisy wchodzą w życie, Trybunał Konstytucyjny zajmować się tym będzie przez wiele miesięcy" - powiedział szef klubu PO. Wyraził też oczekiwanie, że "pan prezydent jeszcze zanim wyleci do Korei, zaproponuje takie rozwiązania, które pozwolą schłodzić gorącą atmosferę wokół polskiej polityki zagranicznej".

Czytaj też: Nowoczesna: Prezydent stawia interes PiS ponad interes państwa

Neumann ocenił też, że intencje PiS są nieszczere. "Nawet jeżeli były tu dobre intencje, to dzisiejszy podpis prezydenta utwierdza naszych partnerów, że ich obawy są uzasadnione i intencje PiS-u nie są dziś szczere i prawdziwe" - stwierdził.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN - która w ubiegły piątek (2 luty) trafiła do prezydenta - każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowelizacja wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". Amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i "naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami".

W ubiegły czwartek, zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • :-) 2018-02-06 16:45:49
  Do litwiniukarski: Nie zpominaj baranku o tym że Polacy nie są bez winy względem żydów. Wielu ich zginęło z polsiej ręki albo polskiej winy. Może po prostu te prześladowania były zemstą? Co do redaktora gadowskiego to mam do niego mnij więcej tyle szacunku co do redaktora urbana albo i mniej bo Urban jest inteligentny i dowcipny.
 • Bogdan Warturek 2018-02-06 16:39:51
  Do litwiniukarski: Brawo Ty! To była słuszna uwaga i prawda, którą Pan uwydatnił. Pozdrawiam
 • Bogdan Warturek 2018-02-06 16:37:13
  Sławomir Neumann, ty ptasi mózgu, albo i mniejszym, ty już głupszym być nie możesz, bo szczerbę byś obraził...
 • litwiniukarski 2018-02-06 14:38:26
  A czy wiecie panowie z PO, że pani ambasador pochodzi z tych rodzin litewskich Żydów, którzy po wkroczeniu sowietów i aneksji Litwy, przeszły na ich stronę udzielając się we władzach, także NKWD i brały udział w prześladowaniu tamtejszych Polaków ??? Jak nie wierzycie, to zapytajcie Redaktora Witolda Gadowskiego. Wtedy może Wasze ptasie móżczki, zaczną działać.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA