REKLAMA

Ustawa o IPN: Prezydent 6 lutego podpisze nowelizację?

  • Autor: PAP/AT
  • 06 lutego 2018 08:22
Ustawa o IPN: Prezydent 6 lutego podpisze nowelizację? Zgodnie z konstytucją prezydenta podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia jej przedstawieni (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Maciej Biedrzycki)

Według nieoficjalnych źródeł prezydent Andrzej Duda we wtorek (6 luty) ogłosi co z nowelizacją ustawy o IPN.

  • Niewykluczone, że we wtorek (6 lutego) prezydent Andrzej Duda ogłosi decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o IPN - mówi nieoficjalnie źródło w Kancelarii Prezydenta.
  • Nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia ze strony prezydenta
  • Prezydent - zgodnie z konstytucją - może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

O tym, że we wtorek Andrzej Duda ogłosi decyzje ws. noweli ustawy o IPN napisało wcześniej radio RMF FM. Według rozgłośni decyzja zostanie ogłoszona prawdopodobnie między godziną 11 a 12. Prezydent wyda w tej sprawie oświadczenie.

Według nieoficjalnych informacji nie jest wykluczone, że Andrzej Duda ogłosi swą decyzję we wtorek, "ale nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia ze strony prezydenta".

We wtorek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w TVN24 powiedział, że nie wie, jaka będzie decyzja prezydenta ws. noweli ustawy o IPN, dodał, "poczekajmy jeszcze kilka godzin".

Czytaj też: Morawiecki: Polskie społeczeństwo było oburzone pojawiającymi się określeniami

Zgodnie z konstytucją prezydenta podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia jej przedstawienia. Przed podpisaniem ustawy prezydent może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z konstytucją. Prezydent może również ustawę zawetować, czyli przekazać ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Jeśli Sejm ponownie uchwali ustawę większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, prezydent w ciągu 7 dni ustawę podpisuje.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, która w piątek trafiła do prezydenta, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowelizacja wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". Amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i "naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami".

W ubiegły czwartek, zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA