REKLAMA

Ustawa o IPN: Prezydent podpisze nowelizację i skieruje ją do TK

 • Autor: Anna Trojanowska
 • 06 lutego 2018 11:30

Podjąłem decyzję, że podpiszę ustawę o IPN i w trybie następczym skieruję ją do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie w sprawie nowelizacji ustawy o IPN.

- Ta kwestia wzbudziła sporo dyskusji. Ustawa trafiła do mnie. Jako prezydent jestem zobowiązany do podjęcia decyzji w sprawie dalszych losów tej ustawy. To nie jest nowa propozycja. Na temat tego przepisu prowadziłem rozmowy już rok temu - powiedział prezydent w oświadczeniu.

Zaznaczył, że nowelizacja zostanie podpisana.

- Podjąłem decyzję, że podpiszę ustawę o IPN i w trybie następczym skieruję ją do Trybunału Konstytucyjnego - wyjaśnił.

W czwartek (1 lutego) nowelizacja ustawy o IPN została zaakceptowana przez Senat bez poprawek. W piątek (2 lutego) trafiła do prezydenta. Nowelizacja wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Nowelizacja, jeszcze przed poparciem jej przez Senat, wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • :-) 2018-02-07 09:28:12
  Do marko: W holocauście zginęło ponad 6 milionów żydów z Europy i to że w chwili śmierci nie byli obywatelami Izraela zupełnie nic nie zmienia. Izrael jest państwem żydów i w sposób oczywisty ma prawo bronić pamięci pomordowanych oraz ich historii.
 • marko 2018-02-06 16:54:29
  Mam dwa pytania - 1 pytanie -Ilu obywateli Izraela zginęło w czasie drugiej Wojny Światowej, 2 pytanie - Czy to prawda, że Państwo Izrael powołano/powstało w 1948r
 • :-) 2018-02-06 16:18:45
  Do gienek1356: Adrian znowu zrobił swoje.
 • koleoczanik 2018-02-06 15:49:41
  I słusznie. Nie będzie Nam Polakom, litewski, ukraiński, niemiecki czy amerykański Żyd, pluł w twarz.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA