REKLAMA

Ustawa o KRS i SN, Andrzej Dera: PO uważa, że wszyscy mają swoich sędziów

  • Autor: PAP/AT
  • 23 listopada 2017 10:29
Ustawa o KRS i SN, Andrzej Dera: PO uważa, że wszyscy mają swoich sędziów Sędziowie od początku kariery mają jedną rzecz wspólną - nikt z nich nie należy do żadnej partii politycznej - powiedział prezydencki minister (Andrzej Dera, fot.prezydent.pl/Maciej Biedrzycki)

PO chyba uważa, że jak oni mieli swoich sędziów, to wszyscy mają swoich - powiedział  prezydencki minister Andrzej Dera, pytany o sugestie opozycji, że PiS zmienia sądownictwo, bo potrzebuje stanowisk dla swoich ludzi.

Prezydencki minister Andrzej Dera był pytany w radiowej Trójce o sugestie opozycji, że "Prawo i Sprawiedliwość boi się Polaków, dlatego chce własnego sądu, zmienia ordynację pod siebie i zmienia Sąd Najwyższy, bo potrzebuje stanowisk dla swoich".

Dera ocenił, że "to jest retoryka polityczna, którą stosuje w tej chwili totalna opozycja, żeby cały czas mącić". Jego zdaniem "to jest sugestia chyba wiążąca się z tym, że za rządów Platformy byli swoi sędziowie; chyba tak PO uważa, że jak oni mieli swoich, to wszyscy mają swoich".

"Ja powiem jedną rzecz kluczową - ktokolwiek zostanie z sędziów wybrany, przez jakąkolwiek partię wskazany i wybrany przez parlament, nie będzie miał przymiotu, że jest sędzią partyjnym. Sędziowie od początku kariery mają jedną rzecz wspólną - nikt z nich nie należy do żadnej partii politycznej i nie można przez sam wybór przyklejać łatki tym wybranym osobom" - podkreślił prezydencki minister.

Czytaj też: Opozycja w debacie o KRS: Weto prezydenta to był tylko kolejny odcinek gry o tron

W środę (22 listopada) wieczorem Sejm przeprowadził I czytanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Zakłada on m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

PO i Nowoczesna chcą odrzucenia w I czytaniu projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Za dalszymi pracami nad projektem są: PiS i Kukiz'15. Projektu nie popiera PSL.

Sejm debatował też nad prezydenckim projektem ustawy o KRS; PO i Nowoczesna opowiedziały się w debacie za jego odrzuceniem. Dalszych prac nad projektem chcą PiS i Kukiz'15. Projekt krytykuje PSL.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA