REKLAMA

Ustawa o KRS i SN: Kancelaria Prezydenta analizuje poprawki PiS

  • Autor: PAP/AT
  • 11 października 2017 11:19
Ustawa o KRS i SN: Kancelaria Prezydenta analizuje poprawki PiS Andrzej Duda przedstawił projekty ustaw ws. SN i KRS pod koniec września (fot.pixabay.com)

Poprawki PiS są spokojnie analizowane w Kancelarii Prezydenta. Nie jest to bynajmniej jedna strona - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

• Prezydent Andrzej Duda we wtorek (10 października) wieczorem otrzymał poprawki PiS do projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

• Zaznaczył, że propozycje są analizowane.

• Według niego, nie ma jeszcze wyznaczonej daty kolejnego spotkania prezydenta z prezesem PiS.

• Zapewne nie dojdzie do niego w tym tygodniu - wyjaśnił.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek wieczorem otrzymał poprawki PiS do projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ich złożenie, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział podczas trzeciego spotkania z prezydentem na temat zmian w wymiarze sprawiedliwości. Na razie nie są znane szczegóły dotyczące propozycji PiS.

"Propozycje są spokojnie analizowane w Kancelarii (Prezydenta), nie jest to bynajmniej jedna strona" - powiedział Szczerski.

Pytany o kolejne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, Szczerski odpowiedział, że nie ma jeszcze wyznaczonej daty. "Proszę pamiętać, że propozycje PiS wpłynęły wczoraj późnym popołudniem, do piątku trwa obecne posiedzenie Sejmu, a z kolei w czwartek wieczorem prezydent wylatuje na Węgry na dwudniowy szczyt Grupy Wyszehradzkiej" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Andrzej Duda przedstawił projekty ustaw ws. SN i KRS pod koniec września. Ich przygotowanie zapowiedział w lipcu po zawetowaniu dotyczących tych kwestii ustaw autorstwa PiS.

Prezydencki projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, przepis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. Skargę nadzwyczajną do SN wnosiłoby się w terminie 5 lat od uprawomocnienia skarżonego orzeczenia; przez 3 lata mogłaby ona być też wnoszona w sprawach, które uprawomocniły się po 17 października 1997 r. Skargi nadzwyczajne miałyby być generalnie badane przez dwóch sędziów SN i jednego ławnika SN.

Natomiast projekt ustawy o KRS zakłada m.in, że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie - PAP). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Kandydatów na członków KRS-sędziów mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. obywateli oraz grupa co najmniej 25 czynnych sędziów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA