REKLAMA

Ustawa o Sądzie Najwyższym i KRS, Prezydent: Przygotowałem projekt zmian w konstytucji

 • Autor: AT
 • 25 września 2017 12:41
Ustawa o Sądzie Najwyższym i KRS, Prezydent: Przygotowałem projekt zmian w konstytucji Sędziowie Sądu Najwyższego przechodziliby w stan spoczynku w wieku 65 lat - powiedział prezydent (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

Jeżeli Sejm RP nie wybierze członków KRS w wyznaczonym terminie, wyboru uzupełniającego dokona Prezydent - powiedział prezydent Andrzej Duda wygłaszając oświadczenie w sprawie projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS.

Jeżeli Sejm nie wybierze kandydatów do KRS, to wyboru dokona prezydent. Nowoczesna i PiS podnosiły, że to niezgodne z konstytucją, dlatego przygotowałem projekt jej zmiany - oznajmił prezydent. 

Duda zaprosił przedstawicieli klubów parlamentarnych na konsultacje w poniedziałek (25 września) tej sprawie na godzinę 16.

Dodał ponadto, że sędziowie Sądu Najwyższego przechodziliby w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania.

- Nie będzie takiej sytuacji, bo ja się z tym nie zgadzam, że wszyscy sędziowie SN jednego dnia są z Sądu de facto relegowani. To nie jest rozwiązanie, które ja, jako prezydent Rzeczypospolitej, mogłem zaakceptować - powiedział.

- Proponuję rozwiązanie takie, jak we wszystkich sądach powszechnych zostało przyjęte, a mianowicie 65 lat i przejście w stan spoczynku - oczywiście z możliwością wystąpienia do prezydenta Rzeczypospolitej o to, aby orzekać dłużej, i prezydent Rzeczypospolitej, czyli ten, który powołuje sędziów, będzie decydował tutaj o tym, czy sędzia będzie mógł dłużej orzekać, czy nie - dodał prezydent.

Jak zaznaczył, na jego decyzję w takich sprawach będą wpływały m.in. czynniki obiektywne, związane ze stanem zdrowia czy sprawnością sędziego.

Czytaj też: Oświadczenie prezydenta: Nowe izby w Sądzie Najwyższym

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • eugeniusz 2017-09-26 12:00:34
  Szanowni Państwo! Sprowadziliśmy poważne tematy (Konstytucja, ustrój Państwa) do poziomu... poniżej jakiejkolwiek przyzwoitości. ...-śmy wszyscy, albowiem winni są zarówno projektodawcy pomysłów, jak i podchwytujący "myśli" reklamowego spotu organów Państwa, prezentowanego w TV publicznej. Rządzący uczynili przy tym, z obywateli (a przynajmniej ich części, nominalnych idiotów), zmuszając ich niejako do "debaty", gdy "dyskutant" ani nie wie nad czym debatuje, a przy tym... ma, co najczęściej, dość mierne pojęcie o funkcjonowaniu (nawet tym wymiarze określanym potocznie jako "patologiczny") Państwa. Ale dobrze, jak i te "knoty" będą przepchnięte przez "parlamentarne sita", będzie okazja... pospacerować. Jedna prośba: nie epatujcie (min.: politycy) pojęciami "prawnik" w argumentacji zmian ustawowych. Prawnik administracyjny, niewiele ma wspólnego z karnistą, a ten z kolei, "siedzi" daleko od cywilisty etc. etc.. Druga prośba: aby "prawnicy" nie nadużywali "paremii" w debacie publicznej lub parlamentarnej. Czasami wychodzą z tego, zwykłe śmieszności, a z pewnością każdy z obywateli chciałby z szacunkiem odnosić się do myśli Szefów Organów Państwa. Ale, póki co (na szczęście!?), wypowiedzi "ex catedra" nie są objęte "szacunkiem ustawowym", chociaż, czasami się wydaje, że już tak nie jest?
 • :-) 2017-09-26 08:37:56
  Do Roman Kafel: Może jeszcze będziemy wybierać lekarzy i dowódców wojska? To idiotyczny pomysł ponieważ zwykły człowiek nie ma pojęcia o funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości a obowiązkiem sędziego jest sprawować swoją funkcję a nie promować się. Kto by miał płacić za kampanie wyborcze sędziów? Biznes?
 • Roman Kafel 2017-09-26 03:50:22
  Sedzieowie musza byc wybierani przez Narod w powszechnych wyborach. SEdzia nie moze byc osoba mlodsza niz 45lat. Do Sadu Najwyzszego powinien obowiazywac cenzus wieku min. ukonczone 55 lat.... bez gornego wieku..liczy sie zdrowi i sprawnosc umyslowa. Poczesni Starcy zawsze i wszedzie sadzili Lud!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA