REKLAMA

Ustawa o Sądzie Najwyższym, Mariusz Błaszczak: Szanujemy propozycję prezydenta. Przyjęliśmy poprawki

  • Autor: PAP/AT
  • 20 lipca 2017 10:15
Ustawa o Sądzie Najwyższym, Mariusz Błaszczak: Szanujemy propozycję prezydenta. Przyjęliśmy poprawki Szef MSWiA przyznał, że kwalifikowana większość 3/5 będzie w Sejmie trudna do uzyskania (Mariusz Błaszczak, fot.mswia.gov.pl)

Szanujemy propozycję prezydenta Andrzeja Dudy, dlatego też przyjęliśmy odpowiednie poprawki do projektu o Sądzie Najwyższym - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

• Po burzliwych obradach w nocy z środy (19 lipca) na czwartek (20 lipca) sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała wszystkie poprawki opozycji do projektu o Sądzie Najwyższym. Pozytywnie zaś - poprawki PiS.

• Przyjęte zostały poprawki zgłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę.

• Szanujemy propozycję prezydenta Andrzeja Dudy, która zakłada, że sędziowie KRS mają być wybierani przez Sejm większością 3/5 głosów, dlatego też przyjęliśmy odpowiednie poprawki do projektu o Sądzie Najwyższym - powiedział Błaszczak.

"Pan prezydent podczas konferencji prasowej postawił warunek zmian, które uważa za właściwe" - powiedział w radiowej Jedynce Mariusz Błaszczak, odnosząc się do propozycji prezydenta Andrzeja Dudy, by sędziowie KRS byli wybierani przez Sejm większością 3/5 głosów. "My, Prawo i Sprawiedliwość szanujemy taką propozycję, w związku z tym poprzez wprowadzenie poprawek to zostało przyjęte przez komisję mimo oporu totalnej opozycji" - podkreślił. "Zakładam, że dziś Sejm uchwali te zmiany, Senat także" - dodał.

Szef MSWiA przyznał, że kwalifikowana większość 3/5 będzie w Sejmie trudna do uzyskania. "Ale przyjmujemy wyzwanie" - dodał. Podkreślił też, że rozumie założenie prezydenta, które według niego oznacza wybór członków KRS "ponad podziałami".

Po burzliwych obradach w nocy z środy na czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała - w głosowaniach blokowych - wszystkie poprawki opozycji do projektu o Sądzie Najwyższym; pozytywnie zaś - poprawki PiS. Opozycja próbowała zablokować obrady.

Minister Błaszczak odniósł się również do "demonstrantów z KOD-u", którzy protestują przeciwko reformie sądownictwa. "Oni są ludźmi, którzy mówią, że bronią demokracji, tymczasem ograniczają prawa innych. "Bardzo charakterystyczne jest to, że każdego 10 (dnia miesiąca) mówią nie o tym, że chcieliby manifestować, demonstrować, gromadzić się, tylko mówią, jak zablokować zgromadzenie tych, którzy upamiętniają ofiary tragedii smoleńskiej" - powiedział Błaszczak, odnosząc się do kontrmanifestacji smoleńskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA